Eğitim Fakültelerine Taban Puan Şartı Geliyor

0

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, yaptığı açıklama ile artık eğitim fakültelerinde taban puan şartının aranacağını bildirdi. Yeni uygulama 2017-2018 eğitim yılında geçerli olacak.

Yükseköğretim Kurulu Konferans Salonun’da yapılan 29 Eylül tarihli toplantıya YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ve Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ile bazı fakültelerin eğitim bilimleri fakültesi dekan ve yardımcıları katıldı. Toplantıda 2017-2018 eğitim yılı için uygulanacak olan tasarıların görüşüldüğü bildirildi. Toplantıda öğretmen yetiştirme ilgili meselelerin de tartışıldığı açıklandı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın konuşma yaptığı toplantıda Saraç, sözlerine MEB’e teşekkür ederek başladı. Saraç, Milli Eğitim Bakanlığı’na yükseköğretim kurumları için yaptığı bütçe destekleri için teşekkür etti.

Saraç toplantıda yaptığı konuşmada , Türkiye’de şuan da toplam 96 tane eğitim fakültesi olduğunu dile getirdi. Eğitim fakültelerinde eğitim gören 212 bin öğrenci olduğunu söyleyen Saraç, bu durumun gurur verici olduğunu sözlerine ekledi. Bu kurumlarda verilen eğitim kalitesinin artmasını istediklerini açıklayan Saraç bunun için yeni uygulamalar yapılacağını belirtti. Bu uygulamardan birisi olarak eğitim fakültelerinde yeni sezonda taban puan şartının bulunacağını ifade eden Saraç,bu uygulamanın diğer fakültelerde de gerçekleşeceğini belirtti. Saraç, bu uygulama ile fakültelere giren öğrencilerin niteliklerinin artacağını belirtti.

Eğitim Fakültelerinde Yeni Yapılanma

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç açıklamlarında eğitim fakültelerinde yapılan diğer değişikliklerden de bahsetti. Eğitim fakülteleri içinde yeni yapılanma olduğundan bahseden Saraç, eskiden eğitim fakültelerinde 11 bölüm olduğunu, bunun düşürülerek yeni bölümde eğitim fakültelerinde 9 bölüme yer verildiğini açıkladı. 

Eğitim fakültelerinde bulunmayan başarı sıralaması uygulaması ise 2017-2018 eğitim ve öğretim yılında uygulanacak. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın