Ana SayfaSağlıkSağlıklı ve Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin 10 Öneri

Sağlıklı ve Mutlu Çocuklar Yetiştirmek İçin 10 Öneri

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  1-) Kendinize İyi Bakın;
  Öncelikle sağlıklı bir çocuk yetiştirmek için kendi beden ve ruh sağlığımıza dikkat etmemiz gerektiğini unutmamalıyız. Mutlu çocuklar yetiştirmek için, ilk olarak anne-baba olarak bizlerin mutlu olmayı öğrenmesi gerektiğini bilmeli, mutluluğun bir hedef değil, bir yol olduğunun farkında olmalıyız.

  2-) Tutarlı Olun
  Kural koymak çocuklar için çok sıkıcı bir durum gibi gözükse de, aslında onların hayat boyunca sağlıklı kararlar alması, disiplinli bir yaşam sürebilmesi için çok önemlidir. Ev içinde ailenin bütün fertlerinin katılımı ile belirlenmiş kurallar belirlenmeli ve bu kuralları uymamanın sonucunda ne tür yaptırımların uygulanacağı kararlaştırmalıdır. Burada anne-babaya düşen en büyük sorumluluk ise bu kurallar karşısında tutarlı olmak, anne ve babanın aynı çizgide durabilmeyi başarmasıdır.

  3-) Sonuca Değil Çabaya Odaklanın
  Çocuklarımızın gerek sosyal hayatta, gerekse okulda başarılı olabilmek adına göstermiş olduğu çabaya odaklanmalı, sonuca göre değerlendirmede bulunmamalıdır. Unutmamalıdır ki hiçbir sınav, çocuklarımızın kişiliğini ve çabasını ölçmez. Sadece bilgi ve becerisini ölçebilir. Her çocuğun farklı konularda yetenekleri olduğunu, zeka türlerinin birbirlerinden farklılık gösterdiğini akıldan çıkarmamalıyız.

  4-) Onlarla İyi Bir İletişim Kurun
  Özellikle son yıllarda en çok söylenen sözlerden biri, “Oğlumla-Kızımla arkadaş gibiyiz” sözüdür. Bir kere şunu bilelim. Çocukların hayatı boyunca çokça arkadaşı olacaktır. Ama bir tane annesi, bir tane babası olacaktır. Lütfen çocuklarınıza anne ve baba olunuz. Özellikle, çalkantıların ve dalgalanmaların çokça yaşanacağı ergenlik döneminde yüzleşilecek sorunlara karşı, çocuklarınız için güvenilir birer liman olabilmek adına, onlarla samimi, dürüst ve sağlıklı ilişkiler kurun. Tabi bunun için ergenlik dönemine gelmelerini beklemeyin. O dönem geldiğinde çok geç kalmış olabilirsiniz. Bunun için bebek henüz anne karnında iken çalışmalara başlayın.

  5-) İyimser Olun
  Çocuklar anne-babanın sağlıklı bir iletişim içinde olduğu olumlu bir aile ortamında çok daha mutlu ve huzurlu olacaklardır. Bu sebeple eşler arasında sağlıklı bir ilişki olması çok önemlidir. Çocuklarınıza karşı sürekli olumlu cümleler kullanın ve olumlu davranışlarda bulunun. Hayatta her türlü zorluğa karşı iyimser bir tutum belirleyin ki, çocuklarınız da iyimser birer birey olarak yetişsin. Onların yanında tartışmaktan sakının ve ekonomik problemleri onların yanında konuşmayın.

  6-) Gerçekçi Olun
  İyimser olmak ve olumlu tutumlar geliştirmek elbette gerçekçi olmamak anlamına da gelmiyor. Mutlaka mutsuz ve kötü günler de yaşanacaktır. Çocuklarınıza, hayal kırıklıklarını, öfkelerini ve üzüntülerini uygun bir yolla dışa vurmalarını öğretin. İçerde saklanan bu olumsuz duyguların, çok daha büyük fiziksel ve ruhsal problemlere yol açabileceğini unutmayın.

  7-) Çocuklarınıza Daha Az Oyuncak Alın
  Özellikle küçük yaştaki çocuklar için, ne kadar çok oyuncak, o kadar çok mutluluk demek değildir. Onlara az fakat ruhsal ve bedensel gelişimlerinde yardımcı olacak oyuncaklar alın. Hatta onlarla birlikte yaptığınız bir oyuncakla, oyuncakçıdan aldığınız bir oyuncağa göre daha çok vakit geçirdiklerini göreceksiniz. Onlarla ev ortamında kolaylıkla yapılabilecek basit oyuncaklar oluşturun. Hazır uçurtma almak yerine, birlikte uçurtma yapın. Unutmayın ki çocukların en büyük ihtiyacı sevgi ve ilgidir. Onlarla daha fazla vakit geçirebilmek için her imkanı değerlendirin.

  😎 Kendi Kendilerine Kalmalarına İzin Verin
  Çocuklar kaşif ruhludur. Zaman zaman kendi kendilerine kalmalarına imkan tanıyarak, gerek çevreyi, gerekse kendilerini daha iyi tanımalarına fırsat verin.

  9-) Sorumluluklar Verin
  Yapılan pek çok araştırma neticesinde, düzenli bir biçimde sorumluluklar verilen çocukların, zihinsel, sosyal ve duygusal açıdan gelişimlerinin çok daha sağlıklı olduğu gözlenmiştir. Çocuklarınıza yaşlarına ve gelişim dönemlerine uygun sorumluluklar verin. Mesela, 4-5 yaşlarındaki çocuğunuza, ekmeği sofraya getirip götürme görevini verebilirsiniz.

  10-) Onlara Teşekkür Etmeyi Öğretin
  Teşekkür etmeyi bilen çocuklar, insanlara ve ellerindeki nimetlere karşı çok daha saygılı ve kıymet bilen çocuklar olarak hayat yoluna çıkacaklardır. Onlara, Allah’a, anne-babalarına, kardeşlerine ve diğer insanlara gerektiğinde minnet duymayı öğretin. Hiçbir şeyden ve hiç kimseden memnun olmayan çocuklar yetiştirmeyi istemeyiz sanırım.

  Çocuk yetiştirmek gerçekten çok zor ve meşakkatli, bir o kadar da mutluluk verici bir olaydır. Onların kıymetini bilelim ve onları sağlıklı ve mutlu bireyler olarak topluma hazırlayalım.

  Psikolojik Danışman Ercüment EŞSİZ

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...