Geçtiğimiz günler içinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla konut kredilerinin faizleri düşürülmüş ve konut kredisi faizleri yüzde 0.80’e indirilmişti. Bu süreçte bankalar ile müşteriler arasında bazı sorunların yaşandığı belirtildi.

Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu tarafından yapılan açıklama da konut kredisi için bankalara başvuran kişilerin bankalar tarafından geri çevrildiği bildirildi. Yeni faizlerin uygulanışında sorunlar yaşandığını belirten Ağaoğlu bu konuda birçok şikayet aldıklarını dile getirdi. Ağaoğlu konuyla ilgili olarak gelen şikayetler üzerine tüketicilerin banka çekmesinin en doğal hakları olduğunu belirtirken bankaların bu konuda sorun çıkarmaması gerektiği, uygulanan faiz oranlarını uygulaması gerektiğini dile getirdi.

Bankalara Dilekçeyle Başvuru

Tüketici Başvuru Merkezi Derneği Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu bankaların bu konuda uyarılması için Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun duruma müdahale etmesi gerektiğini söyledi. 

Daha önce buna benzer uygulamalarda tüketicinin mağdur edilmediğini dile getiren Ağaoğlu faiz indirimi yapıldıktan sonrasında bankalarda sorunların yaşanmaya başlandığını sözlerine ekledi.

Aydın Ağaoğlu yeni faiz oranları ile yapılandırma yapmak için bankalara başvuran tüketicilerin bankalar tarafından bu faizlerin yalnızca yeni alınacak konutlar için geçerli olduğu bahanesiyle geri çevrildiğini anlattı. 

Ağaoğlu buna benzer çok sayıda tüketicinin mağdur olduğunu belirterek bankalara yapılan başvuruların dilekçeyle yapılması gerektiğini aktardı. Bu şekilde şikayetlerin resmi kurumlar tarafından dikkate alınacağını ifade eden Ağaoğlu konuyla ilgili resmi bir yasanın henüz ortaya çıkmadığını açıkladı. Yasa olmadığı için ihlallerin meydana geldiği belirtilirken tüketicilerin mağdur olmaması için bankadan olumsuz bir cevap alması halinde bunun kağıda yazılı olarak dökülmesi gerektiği sonrasında da bu belge ile tüketici mahkemesine başvurulması gerektiği bildirildi. 

Bilinçli Tüketiciler Platformu Sözcüsü Mehmet İmrek de konuyla ilgili bankalar özel sektör içinde olduğu için devletin müdahale etme imkanının olmadığını dile getirdi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın