‘Öğretmen Açığı Yok’ Açıklaması

0

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz yaptığı açıklamada öğretmen açığının bulunmadığını söyledi. Gazetecilerin soruların yanıtlayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, iyi bir eğitim yılına başladıklarını söyledi. Sorun yaşanmadan yeni öğretim yılına giriş yaptıklarını anlatan Yılmaz ülkenin tüm bölgelerinde huzurlu bir dönem yaşadıklarını sözlerine ekledi. Ülkede son zamanlarda yaşanan durumlardan dolayı üzgün olduklarını belirten Yılmaz bu durumların yeni başlayan eğitim dönemini etkilemediğini dile getirdi. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz basın mensuplarının sorularını cevaplarken Milli Eğitim Bakanlığı olarak öğretmen açıklarının bulunmadığını ifade etti. Öğretmen açığı olmadığını aksine norm kadro fazlası öğretmen olduğunu söyleyen Yılmaz norm kadro fazlası öğretmen sayısının 40 binin üzerinde bir sayıda olduğunu belirtti. En son Şubat ayında 30 bin öğretmenin alındığını ve bu nedenler öğretmen eksiği çekmediklerini anlatan Yılmaz Şubat’ta alınan ve staja başlayan 30 bin öğretmenin de stajlarının sona erdiğini bildirdi. 

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz stajyer öğretmenlikleri biten 30 bin öğretmenin bulundukları kuruma uyum sağladıklarını ve uyum sağlama sürecini başarıyla atlattıklarını dile getirdi.

20 Bin Sözleşmeli Öğretmen İşe Başlıyor

Yeni eğitim ve öğretim yılı ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğretmen açığı olmadığını tekrardan yineledi. Açık olmamasının sebebinin yeni öğretmen alımları olduğunu söyleyen Yılmaz 28 bin öğretmen ayırdıklarını söyledi. Eylül ayı içinde 30 bin öğretmenin daha aralarına katıldığını dile getiren Yılmaz norm fazlası öğretmen sayısının da 40 bin olduğunu söyledi. İsmet Yılmaz, bu sayılara ek olarak 20 bin sözleşmeli öğretmenin de Ekim ayında işe başlayacağını ve bu sebeple sistemde herhangi bir öğretmen açığı bulunmadığını ifade etti.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz okul müdürleri ve il müdürlerinin birlikte çalışarak yeni öğretmenlerle iyi bir planlama yapacaklarını dile getirdi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın