Milli Eğitim Reform Paketi Açıklandı

0

Başbakan Binali Yıldırım’ın daha öncesinde bahsettiği eğitim reform paketinin detayları ortaya çıkmaya başladı. Eğitim reform paketine göre artık öğrencilere beşinci sınıfta yalnızca yabancı dil dersi verilecek, bunun dışında hiçbir ders olmayacak. Reform paketine göre 4+4+4 sistemi devam ederken eğitimde artık tekli sisteme geçileceği belirtildi. Buna göre öğrenciler artık gün içinde sabahçı ve öğlenci tarzında ikili sistemle değil bütün gün ders görecek. Tekli sistemde dersler sabah 09:00’da başlayacak e akşam 16:00’ya kadar sürecek. Okul öncesi eğitimde ise eğitimler önce pilot bir sınıfta yapılacak.

Milli Eğitim reform paketinde 2.5 yıldır üzerinde çalışma yapılan yabancı dil paketi tam olarak hayata geçecek. Bu proje ile okullarda daha kaliteli bir yabancı dil eğitimi verilmesi amaçlanacak. Öğrencilere beşinci sınıfta tüm bir yıl boyunca yabancı dil eğitimi verilecek ve öğrencilerin bu konuda daha yetkin olmaları sağlanacak. Yabancı dilin yanında Türkçe’ye de yer verilecek. Öğrencilere beşinci sınıfta Türkçe-İngilizce, Türkçe- Almanca, Türkçe- Fransızca ve Türkçe -Arapça dersleri verilecek.

Yabancı Dil Atamaları Artacak

Reform paketinde açıklanan yabancı dil eğitimi sırasında iptal edilen beşinci sınıf dersleri ise öğrencilere dördüncü ve altıncı sınıfta verilecek. İngilizce dersleri eski sistemdeki gibi ilkokul ikinci sınıftan itibaren yeniden verilecek. Yıllık 500 olan yabancı dil öğretmeni ataması daha da arttırılacak. Fransızca, Almanca gibi alanlarda da atamalar çoğalacak. 

Milli Eğitim Bakanlığı reform paketi ile tekli sisteme geçildiğinde ihtiyaç dahilinde 3 bin yeni okul daha açılacak. Tekli sistemde yer alan sınıflarda öğrenci sayısı 30’u geçmeyecek. Yapılacak çalışmalar ile ders sayısı daha az olacak ama ders yoğunluğu artacak. 

Dersler sabah 9 ile akşam 16:00 arası yapılacak. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın