İslam Kalkınma Bankası’ndan Türkiye’ye Destek

0

İslam Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Salah Jelassi yaptığı açıklama ile Türkiye’ye önümüzdeki 10 yıllık süreçte ciddi bir miktarda destek yapmayı hedeflediklerini dile getirdi. Yapılacak yardımın enerji yatırımları üzerine olacağı belirtildi.

İslam Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Salah Jelassi Türkiye’nin enerji yatırımlarını desteklemeyi planladıklarını anlatırken destek sürecinin önümüzdeki 10 yılı kapsayacağını belirtti. İslam Kalkınma Banka’sının AAA reytingini kullanarak Türkiye’ye destek vermeyi amaçladıklarını belirten Jelassi, Türkiye’nin kalkınmasına yardımcı olmak istediklerini dile getirdi. Jelassi, basın bültenlerine yaptığı açıklamada Türkiye’de destek vermek istedikleri alanın öncelikli olarak enerji sektörü olduğunu belirtti.

İslam Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Salah Jelassi konuyla ilgili olarak bankalarının enerji sektöründe son iki yılda 540 milyon dolar değerinde kaynak sağladığını belirtirken bu alanda 2 milyar dolar üzerinde de yatırım yaptıklarını dile getirdi. Jelassi yaptıkları yardım finansmanlarının yenilenebilir enerji için kullanıldığını belirtti. Jelassi sanayide enerji verimliliğinde istikrar korumak istediklerini de sözlerine ekledi.

Türkiye enerji piyasasında olan ihtiyaçların arttığını gözlediklerini dile getiren Salah Jelassi, banka tarafından kabul edilecek projeler doğrultusunda Türkiye enerji yatırımları için destek olacaklarını belirtti. Gelecek 10 yılda yatırımlara destek olunacağı açıklanırken bu yatırımların enerji alanında olacağı da vurgulandı.Bu konuda Türkiye’nin hedeflerinin de önemli olduğunu dile getiren Salah Jelassi yatırımların yenilenebilir enerji kaynaklarına yoğunlaşacağını sözlerine ekledi. Jelassi yenilenebilir enerji dışında temiz enerji üretimi, enerji depo etme, doğalgaz ve elektrik dağıtım sistemleri üzerine de yatırımlar yapılabileceğini açıkladı.

Konya’daki Enerji Merkezi Desteklenecek

İslam Kalkınma Bankası Türkiye Direktörü Salah Jelassi kullanacakları enerji cihazlarının yerli üretimle yapılmasını istediklerini belirtirken bunun ithalat bütçesini düşüreceği için önemli olduğunu belirtti. Jelassi Konya’da yapılan güneş enerjisi projesini de takip ettiklerini ve bu projeyi destekleyeceklerini de sözlerine ekledi. 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın