Örtü Altı Sebze Üretimine Başlandı

0

Antalya’nın Gazipaşa isimli ilçesinde örtü altı sebze sezonu açıldı. Örtü altı yaş meyve ve sebze üretiminin 28 bin dekar alanında yapılacağı bildirildi. Geçen yıl bu bölgede 350 bin ton ürün elde edildiği belirtilirken bu yıl 400 bin ton ürün elde edilmesinin amaçlandığı ifade edildi. İlçede 1200 dekar muz, 6 bin 800 dekar çilek, 5 bin 210 dekar domates, 8 bin 750 dekar salatalık ve 6 bin 040 dekar alanında da biber, patlıcak gibi bitkilerin yetiştirildiği açıklandı. Geçtiğimiz yıl 350 bin ton olan üretimde bu yıl 400 bin ton hedefleniyor.

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, Gazipaşa’da örtü altı yaş meyve ve sebze üretiminin başladığını vurgulayarak salatalık ve patlıcan gibi sebzelerin hallere gelmeye başladığını ifade etti. Ziraat odası olarak üreticileri desteklerini belirten Çelik fiyatların istikrarını koruması için çaba gösterdiklerini ifade etti. Salatalığın 1.70 liradan, patlıcanın ise 1.50 liradan alıcı bulduğunu dile getiren Çelik fiyatların böyle devam etmesini umduklarını da sözlerine ekledi.

Gazipaşa Ziraat Odası Başkanı Yusuf Çelik, geçen yıl örtü altı yaş meyve ve sebze üretiminde kötü bir sezon geçirdiklerini bu yıl ise böyle bir olay yaşamamayı umut ettiklerini söyledi. 

Rusya’ya İhracat

Gazipaşa Hal ve Komisyoncular Dernek Başkanı Hamdi Fidan ise sezona iyi bir giriş yaptıklarını belirterek bunun böyle devam etmesini hedeflediklerini ifade etti. Fidan Rusya ile yapılacak alışverişte önceki yıllara göre bir iyileşme olduğunu ama  gümrük kapılanın hala kapalı olduğunu sözlerine ekledi. Bu ay ortasına doğru gümrük kapılarının açıldığını belirten Fidan ihracat için Rusya’nın tercih edildiğini dile getirdi. Gümrük kapılarının açılması ile üreticinin de rahatlayacığını belirten Gazipaşa Hal ve Komisyoncular Dernek Başkanı Hamdi Fidan üretime de bu yıl daha çok özen gösterdiklerini açıkladı. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın