Ana SayfaEkonomiKadın Çalışan Sayısı Yükseliyor

Kadın Çalışan Sayısı Yükseliyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Kadınlar iş hayatına katılmak istiyor. Son açıklanan verilere göre iş hayatında kadınların sayısı arttı.  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan raporda Türkiye’de bu yıl ile birlikte 15 yaşının üzerinde olan ve çalışabilecek durumda olan 26 milyon kadın olduğu tespit edildi. Açıklanan raporda bu kadınların yüzde 36.8 oranında bir katılımın Haziran 2016’da gerçekleştiği ve oranda kadınların iş hayatına atıldığı bildirildi. 2016 yılı ile birlikte Türkiye’de kadın sayısı yüzde 36.8’e yükseldi ve böylece bir rekor kırıldı. Türkiye’de daha önce bu kadar büyük bir kadın çalışan oranına katılımın sağlanmadığı bildirildi. 

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından hazırlanan rapor ile 2016 Haziran ayı birlikte Türkiye’de iş hayatına 9 milyon 754 bin kadının katıldığı belirlendi. İş hayatına katılan kadınların 8 milyon 358 binine iş bulundu ve bu kadınlar çeşitli sektörlerde çalışmaya başladı. 

  Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile açıklanan verilerde Türkiye’de şuanda 1.2 milyon kadının işsiz olduğu belirtildi. İş gücü dışında bulunan kadınların sayısının ise 16 milyon 455 bin olduğu tespit edildi. 

  Türkiye İşçi Kurumunda kayıtlı kadın sayısınında 2016 yılının ilk 6 ayında yüzde 47 oranında arttığı ve toplam  1 milyon 829 bin 791 kadın sayısına ulaştığı bildirildi.

  Açıklanan raporlar doğrultusunda kadınların son yıllarda iş hayatına katılımlarını arttığı ve bu sayının her geçen gün arttığı bildirildi. 2002 yılının sonunda kadınların iş hayatındaki oranının yüzde 22.2 olduğu belirtilirken bu durum 2016 yılında değişti ve çalışan kadın yüzde 36.8’e yükseldi. Bu durumun ülkede görülmemiş bir rakam olduğu belirtilse de Türkiye’nin kadın çalışan konusunda hala çoğu ülkeden geride kaldığı biliniyor. Kadın çalışan sayısının arttırılması için çeşitli çalışmalar ve kurslar da belediyeler tarafından düzenleniyor.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.