Doçentlik Sınav Yönetmeliği Değişti

0

Yükseköğretim Kurulu (YÖK ) tarafından doçentlik sınav yönetmeliğinde değişiklik yapıldı. Yönetmelik Resmi Gazete’de yayımlandı ve sonrasında yürürlüğe girdi. Bundan sonra artık doçentlik için gerekli koşulları  Üniversiteler arası Kurul (ÜAK) Başkanlığınca ilgili bilim ve sanat alanlarından görevlendirilen iki kişi inceleyecek ve karar verecek. Bu kişiler tarafından yapılacak incelemeler sonucu kişinin doçentlik için uygun olmadığı düşünülürse Doçentlik Sınav Komisyonu tarafından inceleme yapılacak. Doçentlik Sınav Komisyonu tarafından doçentliğe uygun olmayan kişilerin başvurusu iptal olacak.

Doktora başvurusu yapan ve başvuruların herhangi bir eksik olmadığı tespit edilen kişiler de ÜAK tarafından belirlenecek “objektif ve denetlenebilir yönteme” göre, başvurulan bilim ve sanat alanı göz önüne alınacak ve beş asıl ve iki yedek üyeden oluşan bir jüri oluşturulacak. Adayın başvurduğu alan ile ilgili yeterli sayıda öğrenim elemanı yoksa oluşturulacak jüri üç asıl üye ve iki yedek üyeden meydana gelecek.

Doçentlik sınav yönetmeliğinde değişiklik bununla sınırlı kalmayacak. Artık Doçentlik jürisinde yer alacak kişilerin 75 yaşını doldurmamış olması ve profesör olarak atanmış birisi olması gerekecek. 

Adayın doçentlik sınav jürisinde yer alacak jüriden en az üç üyenin başarılı bulması halinde başarılı olacak ve bu etapı başarıyla tamamlayacak. Aday sonrasında sözlü sınava girmeye hak kazanacak. Başarısız sayılan aday ise eksiklerini tamamlayarak sınava ikinci kere girmeye hak kazanacak. 

Yönetmelikte yer alan diğer değişiklerde ise doçent sınav jürisinde yer alan ve en kıdemli olan profesör başkan olacak istemediği takdirde yeni bir başkan seçilebilecek. 

Sözlü sınava girmeye hak kazanan adaylar sözlü sınavda başarı sağlayamadığı takdirde belirli bir süre içinde sözlü sınava yeniden girebilecek. Sözlü sınavda bir kez başarısız olan aday ikinci dönemde tekrardan sınava girebilecek. İkinci kez de başarısız olan aday en az dört dönem sonra tekrardan sınava girebilecek.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın