Ana SayfaEkonomiKıdem Tazminatına Yeni Düzenleme

Kıdem Tazminatına Yeni Düzenleme

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Kıdem tazminatı yasasında değişiklik yapılıyor. Yapılan değişiklikle birlikte her çalışanın kıdem tazminatı alması sağlanacak. Yeni yapılacak düzenleme hazırlık aşamasında sona gelindiği ve uygulamanın yakında geçerli olmaya başlayacağı belirtildi.

  Kıdem Tazminatı yasasında yeni yapılacak uygulama için hem işçi ile hem de işverenler ile görüşülecek. Yeni yapılacak uygulama ortak bir karar ve talepler doğrultusunda yapılacak. Yeni sistem Kıdem Tazminatı fon dönemi başlayacak. Buna göre 1 yıllık çalışma ile kazanılan 1 aylık brüt kıdem tazimatında fonla birlikte azalma olmayacak. 30 günlük çalışma karşılığı olan 8.3 değerindeki miktar devlet tarafından korunacak ve miktarında düşüş yaşanmayacak. Yeni fon ile her işçinin bireysel kıdem hesabı olacak. İşçilerin bireysel kıdem hesaplarına işverenler her ay düzenli olarak belirli miktarda para yatıracak. Çalışan kişiler de bireysel kıdem hesaplarına her ay yatan parayı sürekli takip edebilecek ve miktarı öğrenecek.

  Her çalışana açılacak olan bireysel kıdem hesapları 1 Ocak 2017’de açılacak. Yasanın çıkmasıyla birlikte bütün çalışanlar kıdem tazminatı fonundan faydalanabilecek. İşçiler en az 3 bin 600 gün prim ödeme zorunluluğunda olacak ve en az 15 yıl çalışmaları karşılığında bireysel kıdem hesaplarına birikecek olan parayı kullanabilecek. Evilik ve askerlik gibi özel durumlarda kıdem hesabında yer alan paraların kullanılabilmesi için 10 yıllık bir çalışma şartı sunulacak. Emekli olan kişiler bireysel kıdem hesaplarına birikten tüm parayı çekme hakkına sahip olabilecek. 

  Yeni yasa ile birlikte 1 gün çalışan kişi bile kıdem tazminatı alacak. Eski sistemde yalnızca işten atılanlara verilen kıdem tazminatı artık istifa eden kişilere de verilecek. Yeni yasanın 1 Ocak 2017 tarihinden itibaren uygulamaya konulacağı öngörülüyor. Yeni yasa birçok değişikliği içinde barındıran bir yasa olacak. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.