Engellilerde Vergi İndirim Uygulamaları

0

Vergi indirim belgesi vatandaşların bedensel engeli veya benzer sağlık problemleri gözetilerek bu engelli vatandaşlara yapılan indirim belgesidir. Halk arasında bu indirim belgesine özürlü indirim belgesi de denilmektedir.

Bu indirim belgesinden yararlanmak için engelli olduğunuzu devlete bağlı sağlık kuruluşlarından aldığınız belgeyle kanıtlamalı ve rapor olarak bu belgeyi temin etmelisiniz. Eğer bir iş yerinde bedensel engelli olarak maaşlı çalışıyorsanız erken emekli olmak için bu belgeyi sunmak zorundasınız.

Ailenizde veya yakınlarınızda bedensel engelli var ise ve siz de bu engelli kişiye bakmak zorundaysanız da bu belgeyi alabilme hakkınız vardır. Ayrıca engelli esnaf ve basit usulde vergilendirilen çalışanlarda bu belgeyi alabilmektedir.

Yapılacak vergi indiriminin miktarı engel durumuna göre değişmektedir. Birinci derece engelliler (%80 çalışma gücü kaybı yaşayanlar) 880 TL, %60 çalışma gücü kaybı olan 2. Derece engelliler 440 TL, %40 çalışma gücüne sahip 3. Derece engelliler ise 200 TL vergi indirimi hakkına sahiptir. Bulunduğunuz şehirde vergi dairesi varsa vergi dairesi başkanlığına yoksa defterdarlıklara bağlı gelir müdürlüklerine başvurarak bu indirimi talep edebilirsiniz. 

Sigortalı olarak bir işte çalışıyorsanız, iş yeri sahibinden kaşeli bir yazı, kimlik numaramız ve sağlık kurulu raporunuzun aslı veya noter tasdikli örneği ile müracaat formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer engelliye bakmakla yükümlüyseniz yine yukarıdaki gibi çalışılan iş yeri sahibinden alınacak belge, bakılan kişinin tc nosu ve raporuyla birlikte müracaat formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

Engeli meslek erbabıysanız vergi levhanız, raporunuz, kimlik numaranız ile birlikte müracaatınızı yapabilirsiniz. Serbest meslek erbapları da bakmakla yükümlü olduğu kişinin tc kimlik nosu, vergi numarası, bakmakla yükümlü olduğuna dair belge ve sağlık raporuyla müracaat edebilir. Müracaatınız Ankara Merkez Hakem tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Her müracaat kabul edilmeyebilir. Veya hakem kurulu vergi indirim belgesi alabilmeniz için sizden ek belgeler ve ek raporlar isteyebilmektedir.

Bu raporu almak için istenilen raporları eksiksiz olarak tamamlamalısınız. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın