Ana SayfaEkonomiEngellilerde Vergi İndirim Uygulamaları

Engellilerde Vergi İndirim Uygulamaları

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Vergi indirim belgesi vatandaşların bedensel engeli veya benzer sağlık problemleri gözetilerek bu engelli vatandaşlara yapılan indirim belgesidir. Halk arasında bu indirim belgesine özürlü indirim belgesi de denilmektedir.

  Bu indirim belgesinden yararlanmak için engelli olduğunuzu devlete bağlı sağlık kuruluşlarından aldığınız belgeyle kanıtlamalı ve rapor olarak bu belgeyi temin etmelisiniz. Eğer bir iş yerinde bedensel engelli olarak maaşlı çalışıyorsanız erken emekli olmak için bu belgeyi sunmak zorundasınız.

  Ailenizde veya yakınlarınızda bedensel engelli var ise ve siz de bu engelli kişiye bakmak zorundaysanız da bu belgeyi alabilme hakkınız vardır. Ayrıca engelli esnaf ve basit usulde vergilendirilen çalışanlarda bu belgeyi alabilmektedir.

  Yapılacak vergi indiriminin miktarı engel durumuna göre değişmektedir. Birinci derece engelliler (%80 çalışma gücü kaybı yaşayanlar) 880 TL, %60 çalışma gücü kaybı olan 2. Derece engelliler 440 TL, %40 çalışma gücüne sahip 3. Derece engelliler ise 200 TL vergi indirimi hakkına sahiptir. Bulunduğunuz şehirde vergi dairesi varsa vergi dairesi başkanlığına yoksa defterdarlıklara bağlı gelir müdürlüklerine başvurarak bu indirimi talep edebilirsiniz. 

  Sigortalı olarak bir işte çalışıyorsanız, iş yeri sahibinden kaşeli bir yazı, kimlik numaramız ve sağlık kurulu raporunuzun aslı veya noter tasdikli örneği ile müracaat formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer engelliye bakmakla yükümlüyseniz yine yukarıdaki gibi çalışılan iş yeri sahibinden alınacak belge, bakılan kişinin tc nosu ve raporuyla birlikte müracaat formunu doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz.

  Engeli meslek erbabıysanız vergi levhanız, raporunuz, kimlik numaranız ile birlikte müracaatınızı yapabilirsiniz. Serbest meslek erbapları da bakmakla yükümlü olduğu kişinin tc kimlik nosu, vergi numarası, bakmakla yükümlü olduğuna dair belge ve sağlık raporuyla müracaat edebilir. Müracaatınız Ankara Merkez Hakem tarafından değerlendirmeye alınacaktır. Her müracaat kabul edilmeyebilir. Veya hakem kurulu vergi indirim belgesi alabilmeniz için sizden ek belgeler ve ek raporlar isteyebilmektedir.

  Bu raporu almak için istenilen raporları eksiksiz olarak tamamlamalısınız. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,246TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Seçim Belirsizliği Kredi Faizlerini Vurdu!

  Merkez bankası tarafından uygulanan önlemlere ve eleştiri konusu olan düşük faiz politikasına karşın bankaların...

  Zamlı Emekli Maaşı Ne Zaman Yatacak?

  Türkiye’deki milyonlarca emekli için zamlı emekli maaşının ne zaman yatacağı önemli bir soru işareti...

  Odeabank 11 Şehir için Genç Yetenekler Arıyor!

  Türk bankacılık sektöründe büyümek ve tüm bankacılık hizmetlerinde ilk akla gelen banka olmak için sürekli çalışmalarda bulunan Odeabank, kadrosunu da gün geçtikçe büyütüyor. Odeabank, Gişe Yetkilisi alımları yapacak.

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...