Tüketici Kredisi Çekerek Kredi Borcunu Yapılandırmak Daha Avantajlı

0

Kredilere ve kredi kartı borçlarına yönelik yapılandırma işlemleri başladı. Yapılandırma işlemleri sırasında bankalar eğer yüksek oranlarda faiz çıkarlarsa, 48 ay vade ile kredi çekip 10 bin liralık borçta 3 bin 300 lira daha az ödemeniz olası. 

Kredi ve kredi kartı borçlarına yönelik yapılandırma için hükümet yetkililerinden bankalara talimat verilmişti. 72 aya kadar yapılandırma hakkı elde eden tüketiciler bu haberi memnuniyetle karşıladılar. Fakat bankalar tarafından uygulanan yüksek faiz oranları tüketiciyi tedirgin etti. Yetkililer bankaların uygulayacağı faiz oranlarına ilişkin açıklama yapmamıştı. Faiz oranları bankalar tarafından belirlendi. Bankalara başvuran tüketiciler ise yüksek faiz oranları ile karşı karşıya kaldı. Yüksek faiz oranı ile yapılandırmaya gitmek istemeyen tüketiciler çareyi daha düşük faiz oranları ile tüketici kredisi çekerek yapılandırma işlemini gerçekleştirmeye başladı.

Kredi imkanlarındaki faizler yapılandırma için verilen faiz oranlarından çok daha düşük 

Kredilere ve kredi kartlarına yönelik yapılandırma düzenlenmesinin yürürlüğe girmesiyle birlikte tüketiciler bankalara başvuruda bulundu. Bankalar ise yüksek faiz oranları ile tüketiciye cevap verdi. Yüzde 1,40 ile yüzde 1,47 faiz oranları arasında değişen bankaların cevap olarak verdikleri faiz oranları tüketiciyi hiç memnun etmedi. Hali hazırdaki bankaların sunmuş olduğu kredi imkanlarında faiz oranlar yüzde 1,20 seviyesine kadar düşüş göstermişti.  

Tüketici kredisi ile borcu kapatmak daha avantajlı 

10 bin liralık bir tüketici kredisi borcu olan kişi eğer ki bankanın sunduğu 1,45 faiz oranından borcunu yapılandırarak kapatmak isterse 72 ay süre ile tam 17 bin 615 lira ödemesi gerekiyor. Fakat 10 bin lirayı yüzde 1,29 oranında tüketici kredi çekip kapatmak isterse 48 ayda 14 bin 244 lira ödeyebiliyor. Sonuç itibari ile tüketici kredisi çekip borcunu yapılandıranların 3 bin 300 liradan daha fazlası cebinde kalıyor.  

Avantaj için farklı bankayı tercih etmeliler 

Uzmanların görüşlerine göre kredi veya kredi kartı borcunu yapılandırarak kapatmak isteyen vatandaşlar eğer tüketici kredisi çekerek bu işlemi gerçekleştirmek istiyorlarsa borçlarının olduğu bankayı değil de farklı bir bankayı tercih etmeleri daha fazla avantaj getiriyor. Zira borçlarının olduğu banka yine yüksek orandan tüketici kredisi verebileceğini belirtiyor.  

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın