Ana SayfaEkonomiLimon Üreticileri Bu Sene Sevindi

Limon Üreticileri Bu Sene Sevindi
L

-

Rusya aylardan beri Türk tarım ürünlerine yönelik uyguladığı ekonomik yaptırımına son verme kararı alınca limon üreticileri de en fazla sevinen taraf oldu. Hasat dönemine yeni giren limonlara yönelik kısıtlamanın kalkması limon üreticilerini sevindirdi.

 

1.20 TL’DEN LİMON PUTİN’İN SICAK KONUŞMALARI LİMON ÜRETİCİLERİNE YARADI

Rusya’nın ihraç ettiği tarım ürünleri arasında en fazla ön plana çıkan limondu. Ekonomik yaptırımı kaldıran Rusya’nın yeniden limona yöneleceği düşünülüyor. Türk limon üretiminin %65’lik kısmı kadar büyük bir bölümünü karşılayan Mersin Erdemli ilçesinde hizmet sağlayan limon üreticilerinin yüzü güldü. Rusya Devlet Başkanı Putin cephesinden gelen açıklama neticesinde limon üreticileri ekşi limonun bile tatlandığını söyleyerek şimdiden espri yapmaya başladı bile. Firmalar limon üreticilerinden ihracat yapmak için limonun kilosunu 1.20 TL değerinden almaya başladı.

Limon üreticilerinin temsilcisi konumunda bulunan Mustafa Yılmaz konu ile ilgili açıklamalarda bulunarak limon açısından beklentinin çok fazla olduğunu dile getirdi. 2016 ve 2017 döneminde  limonun kg fiyatının yüksek olacağını düşündüklerini ifade eden Mustafa Yılmaz, Erdoğan ile Putin arasında sıcak konuşmaların geçmesinin limona olumlu etki edeceğinin sinyallerini verdi.

EKŞİ LİMON TATLANDI

Rusya  ile geçen olumlu konuşmalar hakkında yorumda bulunan isimlerden biri de yöredeki çiftçilerden biri olan Adnan Yalmandı. Adnan Yalman da benzer sözler söyleyerek; çiftçinin yüzünün güleceğini ve 2015 yılına göre daha yüksek fiyatlardan limon satışının gerçekleşeceğini vurgulayarak ekşi limonun bile tatlandığının esprisini de yapmayı ihmal etmedi.

RUSYA YAPTIRIMLARININ KALKMASI HERKESİ SEVİNDİRECEK

Rusya ile ilgili gerçekleştirilen sıcak görüşmelerin olumlu sonuçlar vermesine dikkat çeken Ergün Ersin ise; bu karalar sadece limon üreticilerinin değil; aynı zamanda da halkın, işçinin ve çiftçinin de sevinmesine yardım edeceği yönünde sözlerde bulunarak açıklamasını tamamladı.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol