Ana SayfaEkonomiRusya Türkiye Ticari Anlaşmalara Devam Ediyor

Rusya Türkiye Ticari Anlaşmalara Devam Ediyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler günden güne iyiye giderken ticari anlamda da her gün yeni bir imza atılıyor. İki ülke yetkilileri arasında Hükümetler Arası Karma Ekonomik Komisyonu (KEK) protokolünde anlaşma sağlanarak imzalandı. Protokol Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ile Rusya cephesinden Enerji Bakanı Aleksandr Novak arasında imzalandı. İmzalama işlemlerinin hemen ardından iki ülke bakanları Türk Rus İş Konseyi’nde tekrardan bir araya geldi. İmza töreninde Bakan Nihat Zeybekci açıklamalarda bulundu. Zeybekci, Türkiye ile Rusya ticari faaliyetlerde ve ekonomik yatırımlarda engellerin olmadığı bir ortam yaratmak istediklerini dile getirdi. 

  Türk yatırımcılar Rusya’ya Rus yatırımcılar Türkiye’ye 

  Zeybekci: ” İki ülke arasındaki ilişkiler hız kesmeden daha iyiye doğru yol alıyorlar. Gerçekleştirdiğimiz görüşmeler ile birlikle serbest ticaret anlaşmasında büyük bir mesafe kat ettik. Bu anlaşmayı karşılıklı olarak en geç 2017 yılı son çeyreğinde bitirmek istiyoruz. Hemen ardından hangi alanlarda anlaşmalar yapılabilir bunları konuşmaya başlayacağız. Ayrıca anlaşmalar dahilinde yapılacak olan ticaretlerde kullanılacak para birimi konusunda da görüşmelerimiz devam ediyor. Bu konuda da yol almaya çalışıyoruz. 

  Rusya’da bulunan Türk çalışanlarına şuanda devam eden yasaklamalar ve engellemeler ilişkilerin pozitif olarak devam ettiği şu dönemde yakışık kalmıyor. Biz bu engellerin en kısa sürede kalkacağına inanıyoruz. ” dedi. 

  Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak ise: ” Türkiye artık Rusya için çok önemli bir ekonomik partner konumuna geldi. Türk şirketlerini Rusya’da yatırımlarda bulunmaları için her yerde çağrımızı yapıyoruz. Aynı şekilde ülkemizde de Rus şirketlerinin Türkiye’de çalışmalar yapmasına teşviklerde bulunuyoruz. Hedefimiz en kısa sürede iki ülke arasındaki yıllık olarak ticaret hacmini 100 milyar dolar seviyelerine kadar çıkarmak. ” dedi. 

  ‘Türkiye ve Rusya bir araya gelince iki değil beş ediyor’ 

  Türk Rus 18. Dönem İş Konseyi Toplantısı‘nda da konuşma yapan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ile Rusya’nın birbirlerini tamamlayan iki ülke konumuna ulaştıklarını belirterek: ” Şu süreçten sonra Türkiye ile Rusya bir araya geldiğince bir artı bir iki yapmıyor. İki ülkede artık bir artı bir beş yapıyor. ” iki ülke arasındaki ekonomik anlaşmaların önemine vurgu yaptı. Ayrıca Zeybekci, 2017 yılında düzenlenecek olan  İzmir Enternasyonal Fuarı‘na Rusya’yı onur konuğu olarak davet edeceklerini de belirtti.  

  ‘Yakında balalayka çalmaya başlayabiliriz’ 

  Bakan Zeybekci, yaptığı konuşmada Rus Bakan’dan bir ricada bulundu. Rusya’ya üzüm ihracının gerçekleşmesi için çalışma yapılmasını istedi. Zeybekci: ” Dört gündür ekonomik anlamda Rusya ile yoğun görüşmelerimiz oluyor. Yakın zamanda ‘Balalayka’ falan çalmaya başlarsak hiç şaşırmayın.  

  Daha önce yaptığımız görüşmelerde yaş sebze ile meyveler konusundaki haberleri aldık. Yalnız bu haberlerde sebze kısmı henüz yok meyve var sadece. Fakat meyvelerden de yaş üzüm yok. Bu konuda değerli arkadaşım Novak’ın çalışmalar yapacağına inanıyorum. ” dedi. 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,250TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Halkbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin en önemli finans kuruluşlarından olan Halkbank, yayımlamış olduğu banka iş ilanları ile personel...

  Merkez Bankası Yüksek Kur Talebinde Bulundu!

  Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), sektörde faaliyet gösteren bankalardan yüksek kur talebinde bulundu. Elde...

  Vakıfbank Personel Alımları Yapıyor!

  Türkiye’nin devlet destekli ve en eski bankalarından olan Vakıfbank, yayımlamış olduğu yeni ilanlarla banka...

  Garanti BBVA Staj Başvuruları Başladı

  Garanti BBVA’nın yaptığı banka iş ilanları duyurusunda üniversite öğrencilerine staj imkanı sağlayan programdan bahsedildi.Garanti...

  Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir?

  Taşıt Kredisi Nedir?Taşıt kredisi, bireysel müşterilere taşıt alımı için sağlanan bir tür tüketici kredisi...

  QNB Finansbank Lise Mezunu Alım Yapıyor

  İlk Türk bankası olması ve yurtdışındaki piyasalar tarafından da kendisine duyulan güvenden dolayı her...