Ana SayfaEkonomiKorsan Yumurta Sektörü İsyan Ettirdi

Korsan Yumurta Sektörü İsyan Ettirdi
K

-

Ülkemizde yumurta sektörü her ne kadar gelişmeye devam etse ve insanların protein ihtiyacını karşılamaya çalışsa bile korsan yumurta sektörünün iyice yayılmasından dolayı üreticiler zor durumda kalıyor. Yumurta üreticileri bir yandan yumurta fiyatlarının düşüşü ile baş etmeye çalışırken; bir yandan da korsan yumurta sektörüne dur demeye çalışıyor.

 

Yumurta sektörünün başı dertte. Son birkaç yıldan beri kayıtsız bir şekilde yumurta satışı yapan korsan yumurta satıcıları ne yazık ki insanları kandırmaya devam ediyorlar. En çok aranan yumurta sloganlarından olan; gezen tavuk ve köy yumurtası sözlerini kullanarak yumurta tüketicisini kandırmaya çalışan korsan yumurta üreticileri büyük çoğunlukla amaçlarına ulaşıyorlar. Korsan yumurta üreticileri ile baş etmeye çalışan gerçek organik yumurta satıcıları ise; zor durumda kalan taraf oluyor.

DÜNYA YUMURTA GÜNÜ KUTLANACAK

Yumurtanın vücuda verdiği yararlara ve insan sağlığına olan olumlu yöndeki etkisine dikkat çekmeyi hedefleyen IEC yani; Uluslararası Yumurta Komisyonu 1995 yılından itibaren bir projeye devam ediyor. Yumurtanın verdiği faydaların herkes tarafından bilinmesini sağlayan bu proje kapsamında 14 Ekim tarihlerinde, “Dünya Yumurta Günü” kutlanmaya devam ediyor.

TÜRKİYE’DE YILLIK KİŞİ BAŞI TÜKETİLEN YUMURTA SAYISI 200

Konu ile ilgili açıklama ise; Yumurta Üreticileri Merkez Birliği’nden geldi. YUMBİR Genel Sekreteri konumunda olan Dr. Hüseyin Sungur, sağlıklı tavuk sürülerinden insan sağlığına olumlu etki eden yumurtalar üretmek istediklerini amaçladıklarını söyleyerek dikkatleri çekmeyi başardı. Gelişmiş ülkelerden daha geri seviyede olduğumuzu da hatırlattı. Dünya ülkeleri arasında yumurta bilinci açısından ön planda olan ülkenin Meksika olduğunu söyleyen Sungur, Meksika’da yıllık kişi başına tüketilen yumurta sayısının 357 olduğunu belirtirken; Türkiye’de bu sayının 200’de kaldığını hatırlattı.

KORSAN ÜRETİCİLER VE KUŞ GRİBİ SORUNU

Sungur kuş gribine ve korsan üretime dikkatleri çekerek 2015 yılından beri süregelen Kuş Gribi sorununun yumurta tüketimini azalttığını ve sadece adı organik olan yumurtaları korsan satıcıların sattığına değinip konuşmasını sonlandırdı.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram'da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,355TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol