Ana SayfaGündemİran Türkiye'ye Bonkör Davranmaya Karar Verdi

İran Türkiye’ye Bonkör Davranmaya Karar Verdi

-

İran’dan Türkiye’ye gönderilen doğalgaz miktarını arttırma konusunda bir atılım gerçekleşti. İran Ulusal Doğalgaz Şirketi tarafından konuya ilişkin açıklama geldi. Şirketin sözcüsü Boujarzadeh Türkiye’ye gönderdikleri doğalgaz miktarını arttırmayı hedeflediklerini ve mühendislerinin bu konuda çalışmalar yaptığını söyledi.

 

Türkiye’nin doğalgaz aldığı ülkelerarasında İran da yer alıyor. İran ile yapılan kardeş neticesindeki anlaşmalar sonuçlarını göstermeye başladı ve İran Ulusal doğalgaz Şirketi olan NIGC’nin  sözcüsü bir açıklamada bulundu. Sözcü Majid Boujarzadeh; ” Türkiye ve İran arasındaki ılıman hava devam ediyor ve biz artık kardeşlik boyutuna gelmiş bulunuyoruz. Bu yüzden mühendislerimiz ile yürüttüğümüz çalışmalar doğrultusunda doğalgaz miktarını arttırarak kardeş ülkemiz Türkiye’ye daha fazla doğalgaz vermek istiyoruz.” dedi.

DOĞALGAZ MİKTARINI ARTTIRACAĞIZ

Sözcünün yaptığı açıklamalar 23. Dünya Enerji Kongresi kapsamında kayda alındı. Türkiye ve İran arasındaki enerji alışverişini anlatan Boujarzadeh bazı değerlendirmelerde bulundu.

Boujarzadeh konuşmasına yaptırımlardan söz ederek başladı. Uluslar arası anlamda gerçekleşen yaptırımların kaldırılmadan önce de İran ve Türkiye ilişkilerinin kardeşlik boyutunda olduğunu hatırlatan sözcü, yaptırımların kaldırılması ile birlikte kardeşlik derecesinin daha da ilerleyeceğinin altını çizerek Türkiye’ye günlük dilimde 30 milyon metreküp miktarında doğalgaz verdiklerini bu sayıyı arttırmak istediklerini ve İran’daki doğalgaz rezervinin yeterli miktarda olduğunu söyledi. Konuşmasına devam eden  Boujarzadeh, mühendislik departmanı ile bu konu hakkında görüşmeler yaptıklarını Türkiye’nin istediği kadar doğalgazı vereceklerini, Türkiye’nin doğalgaza ihtiyacının olduğunu ve onlarda da rezervlerin çok olduğunu aktardı.

LNG YATIRIMLARINDA TÜRKİYE’Yİ DESTEKLİYORUZ

İran’ın yeni projesinden söz ederek LNG yani; sıvılaştırılmış doğalgaz satışları ve de üretimlerinin başlayacağına dikkat çekerek Türkiye’nin LNG yatırımı yapmasını ve İran’da incelemelerde bulunmasını da desteklediklerini Türkiye’nin İran’da yapacakları yatırımlar için her türlü fırsatı vermeye hazır olduklarını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,360TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol