Kiralık İşçi Alımında Şok Sayı

Google Haberlere Abone Ol:

Kiralık işçi alımı konusunda hazırlanan yasa artık düzenlemelerini tamamlayarak yürürlüğe girmiş bulunuyor. Son derece merak edilen ve birçok işsiz vatandaşı yakından ilgilendiren yeni yasa ile birlikte toplamda 7.5 Milyon kişi kiralık işçi olarak çalışabilecek.

 

İŞKUR tarafından düzenlenen ve yeni yönetmeliğin yayınlanması ile devam eden süreç kapsamında çalışma sektöründe yeni dönem başladı. Türkiye İş Kurumu tarafından yayınlanan Özel İstihdam Büroları Yönetmeliği ile birlikte işçi kiralama dönemi bugünden itibaren başlamış bulunuyor. Çalışma sektörüne önemli yenilikler getirecek olan ve iş yerindeki %25’lik kapasiteyi dolduracak kiralık işçi dönemi başlangıç verdi.

5 KİRALIK İŞÇİ İSTİHDAM EDİLEBİLECEK

Yönetmeliğe göre de şartlar açık bir şekilde belirlendi. Bir iş yerinde 10 veya 10’dan az sayıda işçi çalışıyorsa tam 5 tane kiralık işçi alabilecek. Sürekli çalışan işçi sayısı 10 veya daha az kişi olan işyerleri ise 5 işçiye kadar geçici işçi istihdam edebilecek. KOBİ’ler de bu durum karşısında memnunluk duydu. Artık KOBİ’ler 12 ay boyunca maaş ödemek zorunda kalmayıp işçi kiralama yöntemini kullanarak daha tasarruflu olacaklar.

KALICI İŞÇİYİ ÇIKARANA 6 AYDAN ÖNCE KİRALIK İŞÇİ YOK!

Yönetmeliğe göre iş yerlerinin kiralık işçi alabilme zamanlarına da değinildi. Eğer bir iş yeri kalıcı işçisini çıkarttıysa bundan 6 ay sonra işçi kiralama yöntemini kullanabilecek. Böylece usulsüz işçi çıkarma konusunda da önlem alınmaya çalışıldığı anlatıldı. Bu yeni yöntem sayesinde ne kalıcı işçiler mağdur olacak, ne de kiralık işçiler işsiz kalmayacak.

KİRALIK İŞÇİLERİN MAAŞINDAN İŞVEREN SORUMLU

Kiralık işçilerin ücretlerini özel istihdam büroları ödeyecek. Ancak kiralık işçinin ücreti yatmadıysa bunun sorumluluğu da iş yeri sahibinde olacak. Kiralık işçinin ücretini takip ederek eğer yatırılmadıysa hemen banka hesabına kendisi yatırmak zorunda. Tabi bu ücreti özel istihdam bürolarından daha sonra aynı miktara denk şekilde alarak boşluğu doldurmuş olacak.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
48TakipçilerTakip Et
2,312TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Şekerbank İş İlanları: 2022 Mayıs (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için...

Türkiye Finans İş İlanları: 2022 Mayıs (Güncel)

T.Finans Katılım Bankası 2016 yılı içerisinde personel alımlarına devam ediyor. Banka’nın açık pozisyonları için yayınladığı banka iş ilanları, Türkiye Finans Katılım düzenleyeceği banka sınavları, Türkiye Finans Katılım iş başvuruları

Akbank İş İlanları: 2022 Mayıs (Lise ve Üniversite)

Akbank İş İlanları… Ramazan boyunca Akbank banka personel alımları için devam ediyor. Şube ağlarını sürekli genişleten bankanın adaylarda aradığı kriterler ise pozisyonlara göre farklılık gösteriyor

Kuveyt Türk İş İlanları: 2022 Mayıs

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk...