İşsizlik Maaşında Dev Artış

0

İşten çıkartılanların ya da iş yerleri kapananların aldığı işsizlik maaşı için dev değişiklikler gelmeye hazırlanıyor. Birçok çalışanın yakından takip ettiği işsizlik maaşı için maaşın arttırılması yönünde gelişmeler hazırlanıp formüller işlenmeye başladı.

 

Hak-İş’in desteği ile gerçekleşen ve hükümetin de çağrıya duyarsız kalmadığı ‘İşsizlik Fonu yeniden düzenlensin. Maaş yeterli değil’ şeklinde yapılan çağrılar sonuç vermeye başladı. Bir işçinin aldığı maaş ile işten çıkarıldıktan sonra aldığı işsizlik maaşı arasında yakından bağ kurulmasını hedefleyen tasarı gündeme geldi. Hükümet de bu konuda duyarsız davranmayarak işten çıkartılıp işsizlik maaşına başvuranlar için müjdeli haberi vermek için çeşitli formülleri hesaplamaya başladı.

HAK-İŞ RESMİ AÇIKLAMADA BULUNDU

Konu ile ilgili resmi açıklama ise Hak-İş’ten geldi. Sendika başkanı olan Başkanı Mahmut Arslan, açıklamalarında İşsizlik Sigortası Fonu biriken miktardan söz ederek net rakam verdi. Fonda 100 milyar lira biriktiğini söyleyen Arslan, bu yüzden fonun yeniden düzenlenmesi gerektiğine dikkat çekerek işsizlik maaşından yararlanmak için imkanların genişletilmesi gerektiğinin ve maaşın miktarının işlerin aldığı maaş ile yakın olmasının önemine vurgu yaptı. Üstelik işsizlik maaşının alım süresinin de uzatılması gerektiğini belirtti. Şu anki sistemi de anlatan Arslan, şu anda maaşın %40 oranı verildiğinden kimsenin ihtiyacını karşılayamadığını dile getirdi. Bu oranın arttırılmasının gerektiğini söyledi.

İŞSİZLİK MAAŞI 2 BİN TL’YE ÇIKABİLİR

Çalışırken alınan maaş ile işsiz kaldıktan sonra alınan maaş arasındaki farkın kapatılması yönünde çalışmalar yapılmaya başlandı. Şu anki çerçeve kapsamında en düşük işsizlik maaşı 653 TL, en yüksek işsizlik maaşı ise 1.307 TL olmaktadır. Yapılan değişiklik sayesinde en yüksek alınan işsizlik maaşında artış meydana gelerek önce 1.500 TL’ye ardından da 2.000 TL’ye kadar aşama aşama çıkması bekleniyor. Yeni düzenleme birçok işten çıkartılan vatandaşa da umut kapısı olacağa benziyor.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın