Ceviz üretimi en çok Çorum’da yapılıyor. Çorum’daki Oğuzlar ilçesi Türkiye’nin ceviz üretimini sağlayarak ekonomiye büyük ölçüde katkı sağlıyor. Çorum’un Oğuzlar ilçesi 6.000 nüfusu ile %3’lük ceviz ihtiyacımızı karşılıyor. Oğuzlar Ceviz Üreticileri Tarımsal Birliği bu konuda yorum yaptı. Birliğin Başkanı Oğuz Hantal, ilçede bin üretici olduğunu ve Oğuzlar 77 ismi ile cevizin markalaştığını söyledi.

 

Çorum’un Oğuzlar ilçesi 6 Bin kişilik nüfusu ile geçen yıllara dek 20 Bin Tona ulaşan ceviz üretimi ile dikkat çekerken bu sene yaşanan hava koşullarının olumsuz etkisi neticesinde 12 Bin Ton’a kadar düşüş yaşandı. Konu hakkında açıklama yapan Oğuz Hantal, Oğuzlar 77 ismi ile ceviz ürettiklerini ve bu cevizlerin iç Pazar kapsamında satıldığını anlattı.

OĞUZLAR 77 CEVİZ MARKASI İÇ PAZARDA SATILIYOR

Oğuzlar 77 ismi ile üretilen cevizler hakkında bilgi veren Hantal, nüfusun bin kişilik kısmının ceviz üreticisi olduğunu söyleyerek bu sene kadar 20 Bin Ton civarında ceviz üretimi yaptıklarını ancak bu sene gerçekleşen ters hava koşulları neticesinde ancak 12 Bin Ton ceviz üretebildiklerini söyledi. Oğuzlar 77 ceviz markasının iç pazarlarda satıldığını da konuşmalarına ekleyen Hantal, yıllık 22 Milyon Lira seviyesine varan kazanç sağladıklarını da konuşmasına ekledi.

KİLOSU 35 TL’DEN SATILIYOR

2017 yılı içerisinde yapılacak hedefleri hakkında da ipuçları veren Hantal, 2017 yılında mavi sertifika alarak arttık sertifikalı ceviz üretimi yapacaklarını ve bu çerçevede dünya çapında bir sükse yaparak Oğuzlar 77 markasını dünyaya tanıtacaklarını belirtti. Bu yıl hakkında rakamlar veren Hantal, bu sene ceviz üretiminin az olması nedeni ile cevizin kilogram fiyatının da arttığını söyleyerek 30 TL ile 35 TL arasından satışa sunulduğunu anlattı. Bunun yanı sıra ceviz fidanı projelerinin de olduğunu belirterek ülkemizde birçok yere ceviz fidanı gönderdiklerini açıkladı.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın