Elazığ’da keşfedilen Fransız Bademi, birçok kişinin gelir kapısı haline geldi. Herkesin yakından ilgilendiği bir üretim ürünü olmaya başlayan Fransız bademi Elazığ Ağın ilçesi tarafından üretiliyor. Üretilen Fransız bademleri ise hem Avrupa ülkelerine, hem de Rusya’ya ihraç ediliyor.

 

Elazığ Ağın da sadece iki girişimci ortak ile başlayan Fransız bademi üretimi serüveni birçok kişinin ekmek kapısı haline gelmeye başladı. Çorak arazilere ekilen Fransız bademi yüksek verim elde edilen tarım ürünleri arasında yer almaya başladı.

7 YILDA BÜYÜK GELİŞİM

Ağın’da başlayan Fransız bademi üreticiliği 7 yıl içerisinde ciddi anlamda verim getirmeye başladı. 400 dekar ile başlanan Fransız bademi üreticiliği sadece 7 yıllık süreç kapsamında 5.400 dekar seviyesine kadar ulaştı.

İLÇE İÇİN EKONOMİK FIRSAT ARIYORLARDI

Elazığ’ın Ağın ilçesinde Alaaddin Yazıcı ile başlayan Fransız bademi yetiştiriciliği herkese gelir kapısı oldu. Konu ile ilgili açıklamada bulunan girişimci Alaaddin Yazıcı, Faruk Doğan ile kafa kafaya verip planlar yaptıklarını ve ilçenin ekonomik düzeyini yükseltmek için fikir üretirken Fransız bademi fikrini bulduklarını dile getirdi.

ÖRNEK BAHÇE LİSTESİNE ALINDI

Alaaddin Yazıcı anlatmaya devam ederken çevrelerindeki kişilerin onlara verim elde edemeyeceklerini söylemelerine rağmen risk almak istediklerini söyledi. 850 dönüm çorak arazi üzerinden risk aldıklarını söyleyen Yazıcı, birçok kişinin tarlayı ziyaret ettiğini ve aynı zamanda da Bakanlığın bu bahçeye örnek bahçe unvanını vererek listeye aldığını da söyledi.

AVRUPA VE RUSYA’YA İHRAÇ EDİLİYOR

Yazıcı ihracat yaptıklarını da konuşmalarına ekleyerek, Ağın ilçesinin iklim özellikleri ve toprağın Fransız bademi için en verimli topraklardan olduğunu dile getirdi. Ayrıca birçok Avrupa ülkesine ve Rusya’ya da ihracatın gerçekleştiğini dile getirerek bundan sonra Ağın leblebisinin ardından Fransız Bademi’nin de ilçe ile anılacağını söyleyerek konuşmasını tamamladı.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın