Samsun’da Üretim Yarıya Düştü

0

Bal üretimi ile dikkat çeken illerimiz arasında yer alan Samsun’da bal üretimi bu seneye arıcılık yapanlara hüsran yarattı. %40’a varan düşüş yaşanan bal üretimi konusunda Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği açıklama yaptı. Açıklamayı birliğin Yönetim Kurulu Başkanı konumunda olan Rasim Kaplan gerçekleştirdi. Rasim Kaplan, arıcılık alanlarının birçoğunda düşüş olduğunu ve bu kaybın sadece Samsun’la sınırlı kalmadığını dile getirdi.

 

Samsun İli Arı Yetiştiricileri Birliği cephesinden gelen açıklama birçok üreticiyi şaşkına çevirdi. Yönetim Kurulu Başkanı Rasim Kaplan, bal üretimi konusunda düşüş yaşandığını ve yaşanan bu düşüşün yıllık periyotta %40’a ulaştığını söyledi.

%30’DAN FAZLA KAYIP YAŞAYAN ARICILAR SİGORTALARINI ERTELESİNLER

Rasim Kaplan, arıcılık konusunda ve bal üretimi hususunda bazı bilgiler vererek bal üretiminde ve balın kalitesinde yaşanan değişmelerin doğal afetlerden kaynaklandığını ve balın olumsuz yönde etkilendiğini anlatarak arıcılık üretiminde %30’dan fazla kayıp yaşayan arıcıların sigorta taksiti ertelemek amacı ile devlete başvurması gerektiğini belirtti.

%40’A VARAN KAYIP YAŞANDI

Kaplan sezon başlamadan önceki hedeflerine de değinerek kendilerinin geçen seneye oranla daha fazla bal üretmek amacı ile sezona başladıklarını ve bu amaca ulaşamayarak hüsrana uğrayıp üstüne de %40’a kadar kayıp yaşadıklarını dile getirdi.  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın aldığı karardan da söz eden Kaplan, doğal afetlerin çok olması sonucunda sadece Samsun’da değil birçok arıcılık alanında kayıp yaşandığını ve bu nedenle de bakanlığın sigorta erteleme şansı tanıdığını dile getirdi.

DAHA BİLİNÇLİ ARICILAR VAR

Geçen bal üretimi konusundaki yaşadıkları kayıpların daha az olduğunu söyleyen Kaplan bu sene büyük oranda sorun yaşadıklarını ve her ne kadar kayıp yaşasalar da artık arıcılık sektöründe daha bilinçli kişiler olduğu için en az zarar ile bu seneyi kapatacaklarını ve sezonun bitmesine de 10 ile 15 gün arasında bir süreç kaldığını söyleyerek konuşmasına son verdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın