İzmir’de belirli bölgelere ziyaretler düzenleyen Başbakan Binali Yıldırım, Milli Tarım Projesi Lansmanı‘na katıldı. Burada bir açıklama yaptı. İşte yapmış olduğu o açıklamalardaki sözleri:  

” Çok fazla şehir hazine değerinde işlem gören verimli topraklarımız var. Fakat sadece topraklarımızın olması yetmez. Alın teri ile çalışılıp ürün yetiştirmeden topraklarımızdaki bereketi sofralarımıza taşıyamayız.  

Göreve geldiğimiz günden beri sürekli olarak projeler altına imza attık. Tarım ve hayvansal üretimlerin artışı için elimizden geleni yaptık. Sürekli olarak ihtiyaçlarımız da artış gösterdi. Daha önce yıllık olarak tarımda 36 milyar lira değerinde bir gelire sahip iken şu anda bu geliri 150 milyar lira seviyesine ulaştırmış olduk. 4 kata yakın bir artış söz konusu bu yıllık gelirlerimizde. Tabi bu sayılar yeter mi Türkiye’miz için, asla yetmez. Topraklarımızdaki bereket ile bu seviyelerin kat ve kat daha üstüne çıkarabiliriz. 

Sanayimiz ve kentleşme oranımız sürekli artış gösteriyor. Fakat hala 20 milyon vatandaşımız tarım sektöründe hizmet veriyor. Topraklarımızın bereketi buna son derece müsaittir. Şuanda 150 milyar lira olan yıllık gelirlerimizi 2023 yılında 150 milyar dolar seviyesine kadar çıkarmayı planlıyoruz. Bunu başarabilmek için çok iyi bir stratejik plan uygulanması lazım. Sürekli olarak bunun üzerinde çalışıyoruz. 

Önümüzdeki süreçte tarım sektöründeki havza bazlı üretimler için destek projelerimiz uygulanmaya başlayacak. Bu konuda şuanda uygulanan desteklerimiz daha planlı ve bilinçli bir şekilde yürütülmeye çalışılacak. Türkiye’deki bütün illerimizi ve ilçelerimizi masaya yatırarak ekibimizle değerlendirmelerde bulunduk. Toplamda 941 adet havza bölgesi belirledik. Bu havzalarda hangi ürünlerin yetişeceğine karar verdik. Hangi ürün daha çok güneş ister, hangisi daha çok su ister, hangisinin bakımı daha zahmetli bu gibi yüzlerce sorunun cevabını arayarak planımızı hazırladık. İşin en zor kısmı bu idi. Plan aşamasını geçtikten sonra zaten yapılması gerekenler ortaya çıkmış oluyor. Uygulamaya geçmek yetiyor. Şu anki verilen destekler değerlendirilmeye alındı. Havzalara uygun olmayan ürünlere verilen destekler kesilerek yeni planda uygun şekilde kullanılacak. Bundan sonra herkes kendi kafasına göre değil havza ve bölge şartlarına göre ekim yapsın.  

Yeni uygulama ve projelerle birlikte piyasalarda yaşanan fiyat dalgalanmalarının önüne geçilmeye çalışılacak. Maksimum kazanç maksimum verim politikası hayata geçecek. Destekleme için gerekli şartlar ve başvurular daha kolaylaştırılacak. Çiftçilerimiz yıl içerisinde sadece bir başvuru yapmaları yeterli olacak. Şu anda çiftçi ve hayvan yetiştiriciliği yapan vatandaşlarımıza 13 milyar liradan daha fazla destek verilmektedir. Mevcut sisteme göre destekler yılın her ayı veriliyor. Bundan sonra öyle olmayacak yılda sadece 2 kez verilecek. Bu zamanlarda ilk olarak ekim zamanı ikinci olarak ise hasat zamanı olacak. ”  

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın