ABD’de bulunan yabancı uyruklu iş adamlarına şirket kurdurmayı amaçlayan FETÖ TMSF kapsamında devir yapılan firmaları tekrardan bünyesine katmak için harekete geçmeye başladı. Yurt dışı ülkelerde biriktirilen himmet paralarının ise şirketlerin geri alımı için kullanılacağı öğrenildi.

 

Fetullahçı Terör Örgütü adı ile bilinen FETÖ kayyuma ve bunun haricinde de  Tasarruf Mevduatı sigorta Fonu’na devredilen şirketleri geri almak için harekete geçti. TMSF’ye devredilen şirketleri yeniden kendi bünyesine yeniden katmak için terör örgütü bünyesinde hizmet sağlayan yabancı  ülkelerle görüşmeler düzenledi.

DEİK TÜRKİYE’YE DESTEK VERDİ

FETÖ tarafından gerçekleşen bu girişimden haberi olan taraflardan biri de DEİK. Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi’ne ulaşan bilgi neticesinde FETÖ’nun dış ülkelerle bağlantıda olduğunu ve özel ihaleler yapma için uğraştığı bilgisine de erişim sağlandı. DEİK ise TMSF’ye yönelik uyarılarda bulundu. Özellikle TMSF’ye yönelik ihalelerde dikkatle incelenme yapılması gerektiğinin altını çizdi. Kendilerinin de bunu engellemek için çalışmalar yaptığının altını çizen DEİK aylık süreç içerisinde bu operasyon kapsamında 50 ülkeye gittiklerini söyledi.

FETÖ TMSF İHALELERİNE KATILACAK

Başta stratejik anlamda değerli olan şirketleri yeniden almak isteyen FETÖ, bir plan yaparak bunun üzerinde çalışmaya devam ediyor. 150 farklı ülkede FETÖ için çalışan üyelerini bir araya toplayarak eskiden olduğu gibi şirketlerin hakimiyetini yeniden kendisine çekmek istiyor. FETÖ’nun almak istediği şirketler arasında Koza İpek Holding en başı çekiyor. Altın madenciliği yapan Koza İpek’ten sonra ise yurt dışı şubelerini açarak ithalat ve ihracat sektörüne katılan şirketler gelmeye devam ediyor. FETÖ’nun bir diğer önemli hedefinin ise Boydak ve Nakıboğlu şirketleri olduğu söyleniyor. Bu şirketlere de ortak olup en az %10 oranında bir hisseyi örgüte sızdırmak istediği düşünülüyor.

 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın