Ana SayfaEkonomiKaraca Yurtdışında da Etkili Olmak İstiyor

Karaca Yurtdışında da Etkili Olmak İstiyor

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  1917 yılında kurularak o günden beri geniş pazar ağına ulaşan tekstil markası Karaca Türkiye’de 100’üncü yılın kutlamaya hazırlanıyor. Marka, yurtdışında da büyük kapasiteli pazar ağlarına ulaşmak istiyor.  

  1917 yılında kurularak eski sahibi Hayrettin Karaca tarafından ülke genelinde tanınırlığı büyük derecede artırılmaya çalışılmıştı. Daha sonra 2005 yılında Narin Tekstil Grubu tarafından satın alınmıştı.  

  Türkiye genelinde 110 mağaza ile hizmet veren Karaca’nın İcra Kurulu Başkanı Cüneyt Güneş: ” Markayı daha önce Tekfen Grubu’ndan satın aldıktan sonra ülke genelinde büyüme oranımız kat ve kat artış gösterdi. Ülkede oldukça popüler bir marka haline geldik. 110 mağaza ile geniş bir pazar ağımız mevcut. Boyner ile yapılan anlaşmalarla da toplamda 85 adet kornerimiz var.  

  Yeni plan ve projelerimiz mevcut fakat ülkedeki konjonktürden dolayı daha dikkatli adımlar atmak istiyoruz. Yurt içinde yakalanan pazar ağını yurt dışında  da edinmek için çalışmalar yapıyoruz. İtalyan tasarımcılarla birlikte bir yıl içerisinde 2 milyondan fazla üretim gerçekleştiriyoruz.  

  Şu anda yurt dışında 10 mağazamız mevcut. Bunlar Kıbrıs, Azerbaycan, Norveç ve Güney Afrika ülkelerinde bulunuyor. İran ile de görüşmelerimiz mevcuttu. Artık anlaşmalar yapıldı ve beş yıl içinde İran’da 20 adet mağaza açmayı planladık. İlk mağaza bu ay içerisinde açılacak. Başta Kosova, Sırbistan gibi bir çok ülkeden de teklifler geliyor. Buralara da yavaş yavaş ulaşarak pazar ağımızı genişleteceğiz. ” dedi. 

  Kadınlara daha da önem vereceğiz 

  1970’li dönem içerisinde eski sahibi Hayrettin Karaca yönetimindeki marka dünya genelinde bir çok ülkede satış gerçekleştiriyordu. O zamanlar Türkiye’de üretilerek 5 kıta üzerinde satışı gerçekleştirilen ürünlerden bir tanesi olmuştu. Şu anda eski günlerini arasa da bir an önce o günlere dönmenin çalışmalarını yapıyor. 

  Cüneyt Güneş: ” Türkiye’de bir çok mağaza açmayı daha planlıyoruz. Fakat bizim için asıl önemli olan nicelikten ziyade niteliktir. Nitelik bakımından ne kadar büyüme ve gelişme gösterirsek o kadar başarılı olmuşuz diyebiliriz. Mağaza açarak büyüme kaydedilmez. Türkiye’deki sektörlerin bir çoğunda bu konuda sorun var. Niteliğe önem veren marka sayısı az. Gelişmek istiyorsak nicelikten daha çok niteliğe önem vermeliyiz. İşi kurallarına göre yapmalıyız. ” dedi. 

  Daha çok erkek ağırlıklı bir marka olduklarını fakat kadınlarında hiç azımsanmayacak kadar bir iddialı konumları olduğunu dile getiren Güneş sözlerine şunları da ekledi: ” Kadınlara markamızı daha iyi tanıtmalı ve anlatmalıyız diye düşünüyoruz. Son yıllardaki politikamızla kadınlara daha da önem vermeye çalışıyoruz. Karaca’nın çok eski yıllarına bakarsanız kadın kitlesinin büyük yer bulduğunu göreceksiniz. Geçmişten gelen kadın köklere sahibiz. Kadınlara yönelik yatırımlarda artışa gideceğiz. 110 mağazamızın yüzde 70’inde kadın erkek ürünleri karışık olarak satılırken kalan yüzde 30’luk orana sahip mağazalarımızda sadece erkek ürünleri satılmaktadır. Bu sebeple erkek ağırlıklı olarak bilinen bir markayız. Bu düşünceyi ortadan kaldırmaya çalışmalıyız.  

  Toss markası ile de anlaşmalar yaparak genç erkek giyim ürünlerini de satmaya başladık. Bu sektöre de hızlı giriş yaparak oldukça başarılı bir grafik çiziyoruz. 

  Kar oranları ciddi düzeyde arttı 

  Cüney Güneş: ” 2016 yılı hedefimiz daha önce Türkiye’deki ilk 500 firma arasına girebilmekti. Fakat ülkede yaşanan sıkıntılar bizleri derinden etkiledi. Fakat yaşanan bu talihsizliklere rağmen karımız geçen seneye oranla ciddi düzeyde artış yaptı. 2017 yılında 260 milyon liralık ciro yapma hedeflerimiz mevcut. 2016 sonuna kadar da bu değere yakın bir ciro yaparak yeni yıla girmek istiyoruz. ” 

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,247TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Kuveyt Türk Gişe Yetkilisi Alımları Yapıyor!

  Türkiye'de 300'den fazla şubesi olan ve 5000'den fazla da çalışanı olan Kuveyt Türk Katılım Bankası bünyesinde istihdam etmek için Gişe Yetkilisi alımı yapacağını duyurdu.

  Yurt İçi Piyasaları TCMB Faiz Kararına Odaklandı!

  Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankası toplantısından sonra süregelen belirsizlikler sebebiyle negatif bir seyir izlenirken,...

  Emeklilere Müjde: En Düşük Emekli Maaşları 7.500 TL Oldu!

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün akşam davet edildiği canlı yayın programında önemli açıklamalarda bulundu....

  Banka Mülakatında Başarılı Olmanın Sırrı Soruları Bilmekten Geçer!

  Bankaların düzenlediği sınavlar, mezun olunan bölümler gibi birçok şartı başarılı bir şekilde arkada bırakan bankacı adayları, genellikle mülakat aşamasında bir takım sorunlar yaşamaktadır. Bu yüzden banka mülakatında sorulan sorulara genel bir yaklaşım ile bilgilendirme yapmak istedik.

  Bankalar EYT’liler için Yarışıyor: EYT Destek Kredisi Hazırlandı!

  Neredeyse 2,5 milyon insanın EYT’den faydalanarak emekli olması, bankalardaki rekabet ortamını artırdı. Bir yandan...

  4 Banka Müfettiş Yardımcısı Alımı Yapıyor!

  2023 yılı güncel banka iş ilanları arasında yer alan duyurulara göre 4 banka Müfettiş...