Ana SayfaEkonomiOtomotiv Sektörü Avrupa’da Şaha Kalktı

Otomotiv Sektörü Avrupa’da Şaha Kalktı

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bu içerikte neler var?

  Otomotiv pazarı yükselişini tüm dünyada devam ettirmekte. Her yıl bir önceki yıla göre daha da iyi performans sergileyen otomotiv sektöründe öncü kıta birçok alanda olduğu gibi yine Avrupa. Avrupa. Otomotiv pazarında 2016 yılının ocak-eylül döneminde Avrupa’da 11 milyon 607 bin 266 adet araç satıldı.

  Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) tarafından açıklanan rapora göre, Avrupa kıtasının tamamında otomobil pazarı 2016 yılı ocak-eylül döneminde, 2015 yılı aynı döneme göre ortalama yüzde 7,7 oranında artış gösterdi. Bu dönemde Avrupa Birliği ve Avrupa Gümrük Birliği Ülkeleri’nin tamamında toplam 11 milyon 607 bin 266 adet araç satışı gerçekleştirildi. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde gerçekleştirilen araç satış rakamı ise 10 milyon 776 bin 740 olarak yine Otomotiv Distribütörleri Derneği raporunda yerini almıştı. Avrupa ortalamasında büyük bir sıçrayış gösteren otomotiv sektörünün spesifik bazda daraldığı ülkeler de yok değil.

  Hollanda Daraldı, İsviçre Çevreci              

  Ülke bazında incelendiğinde otomotiv pazarı Hollanda’da yüzde 5,2 daralma gösterdi. Hollanda kaydettiği 5,2’lik daralma oranıyla bu alanda Avrupa’da başı çekti. Sektörün daralma gösterdiği bir diğer ülkeyse İsviçre. Baltık ülkesi İsviçre, Hollanda’nın ardından daralmada Avrupa genelinde 2.sırayı aldı. Gösterdiği 3,1’lik negatif performansı İsviçre’nin yürüttüğü “çevre bilinci” kampanyalarına bağlayan sektör temsilcileri ağırlıkta.

  İzlanda Rekor Kırdı, Bizde Durum Negatif

  Otomotiv sektörü tüm Avrupa genelinde sadece iki ülkede nispi azalışlar gösterirken, pazarın genişlediği ülkelerdeki artış ise şaşırttı. Satışlarını en çok artıran ülke yüzde 37,6 ile İzlanda oldu. Bu artış İzlanda tarihi için rekor olarak nitelendirildi. İzlanda’yı yüzde 25,6 ile Macaristan ve yüzde 23 ile Letonya takip etti.

  Aynı dönemde Türkiye; yüzde 2,3 azalış ile İsviçre’nin ardından en çok daralma gösteren 3.ülke konumunda. Genel toplamda ise ülkemiz bu dönemde Avrupa otomobil satışları sıralamasında 6’ıncı sırayı elde etti.

  Orhan Babaeski
  Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
  Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

  Merak ettiklerini sormak için:

  Yorum alanını doldurun.
  Lütfen adınızı buraya yazın

  Aramıza Katılın

  48,216BeğenenlerBeğen
  11,397TakipçilerTakip Et
  63TakipçilerTakip Et
  2,248TakipçilerTakip Et
  0AboneAbone Ol

  Ziraat Hayat ve Emeklilik İş Başvuruları

  Türkiye'nin lokomotif kurumlarından olan Ziraat Grubu, emeklilik ve sigorta şirketi kariyer planlamaları iş başvuruları ve personel alımları hakkında merak ettikleriniz.

  Türkiye’nin İlk Dijital Bankası Faaliyete Göstermeye Başladı!

  Bugün itibariye Resmî Gazete’de yayımlanan bir karara göre Türkiye’nin ilk dijital bankası Hayat Finans...

  Akbank Yarı Zamanlı Takım Arkadaşları Arıyor!

  Akbank, banka iş ilanları kapsamında yayımlamış olduğu yeni bir ilanla yarı zamanları görevlendirmek üzere...

  BDDK Onayladı: 2 Yeni Banka Kuruluyor!

  Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), Resmî Gazete’de yeni bir ilan yayımladı. Yayımlanan bu...

  QNB Finansbank 11 Farklı İl için Banka Personel Alımı Yapıyor!

  QNB Finansbank tarafından yapılan banka iş ilanları duyurusunda 11 farklı il için banka personel...

  Banka Gişe Yetkilisi Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

  Bankalar şube ağlarını genişlettikçe personel alımlarını da artırıyorlar. Banka iş ilanları yayınlanırken denk gelmişsinizdir gişe yetkilisi alımları ilanlarına. Başvuru yapmadan önce banka gişe yetkilisi ne iş yapar, görevleri nelerdir, bankaların aradığı kriterler nelerdir? Bunları bilmeniz gerekli.