Ana SayfaEkonomiİşte Türkiye'nin Yeni Gelişim Raporu!

İşte Türkiye’nin Yeni Gelişim Raporu!

-

Gelişmekte olan ülkeler arasında en üst sıralara çıkan Türkiye her alanda gelişmeye devam ediyor. Tıp ve sanayi gibi konularda artık ileri düzey teknolojilere sahip olan ülkemiz için bir mutlu haber daha geldi. Sanayi üretiminin geçtiğimiz yıllara oranla arttığı haberi içinde bulunduğumuz duruma rağmen herkesi sevindirmeyi başardı. Ayrıntılı bilgileri ise haberimizin devamında bulabilirsiniz. 

SANAYİDE ARTIŞ YAŞANDI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2015 Aralık ayına ait verilerine bakıldığında sanayi alanında aylık 0.8, yıllık 4.5 artış göze çarpıyor. Bu istatistiklere göz atıldığında madencilik sektörü 3.1, imalat sanayi sektörü 0.5, elektrik ve gaz üretim-dağıtım sektörü endeksleri yüzde 2.4 arttı.

EN ÇOK ARTIŞ YAŞANAN SEKTÖR SANAYİ

İmalat sanayi sektöründeki atışlar incelendiğinde ise en çok artışın bilgisayarda olduğu görülüyor. 2015 Aralık ayındaki artışın bir önceki aylara göre 27.6 oranında bilgisayarla, elektrik ve optik imalatında gerçekleştiği görülüyor. %9.3 mobilya imalatı artışı, %7.8 kok kömürü ve rafine edilmiş petrol imalatı bilgisayar imalatını takip etti.

ULAŞIM SEKTÖRÜNDE DÜŞÜŞ VAR

Bu imalatlarda artış gözlenirken ulaşım sektöründe düşüş gözlemlendi. Aralık ayında gözlemlenen istatistiklere göre, önceki aylara oranlar %28.8 düşüş gerçekleşti. Ulaşım sektöründeki düşüşleri ise %5.4 ile deri ürünleri imalatı, deri ürünleri makineleri ve onarımı sektörü takip etti.

Tüm bu istatistikler sonucunda bir kanıya varıldı. 2015 yılının son çeyreğinde geçtiğimiz çeyreğe oranla sanayi üretimi %0.9 artış gösterdi. 

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,363TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol