Ana SayfaGündemTCMB, O Bankalardan Aylık Rapor Alacak!

TCMB, O Bankalardan Aylık Rapor Alacak!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), kredi limit 5 milyon TL’nin üstü olan bankalardan aylık olarak rapor iletmesini istedi.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankalar, raporlama sistemi çerçevesinde 5 milyon TL ve üzeri kredi limitine sahip olan tüzel müşterilerinin döviz hareketleriyle alakalı hareketlerini içeren raporları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Sistemik Risk Veri Takip Sistemine aylık olarak iletilmesini isteyecek.

TCMB, Veri Takip Sisteminin Kapsamını Genişletti

TCMB, Veri Takip Sisteminin Kapsamını Genişletti
TCMB, Veri Takip Sisteminin Kapsamını Genişletti

Bankalar nezdinde elde edilen bilgilere göre, 2018 senesinde Merkez Bankası bünyesinde reel sektörün döviz pozisyonlarını takip edebilmek adına geliştirdiği Sistemik Veri Takip Sisteminin çerçevesini genişletti.

Gerçekleştirilen bu kapsamlı çalışmalara göre yurt içerisinde faaliyet gösteren bütün bankalardan nakdi ve gayri nakdi kredi limiti 5 milyon TL ve üzeri olan tüzel müşteri ya da şirketler, döviz pozisyonlarını Sistemik Risk Veri Takip Sistemi üzerinden aylık olarak Merkez Bankasına rapor şeklinde sunacak.

Bu raporlar sayesinde reel sektörün döviz cinsinden pozisyonu analizleriyle alakalı kullanılabilir veri seti daha geniş bir hal alacak.

Bankalar, kapsam dahilinde olan tüzel müşterilerine, takip eden bir sonraki ayın ilk 10 iş günü içerisinde, Sistemik Risk Veri Takip Sistemi rapor ekranında yer alan (https://tcmbveri.gov.tr/) “Özet Döviz Pozisyon Raporu” menüsü üzerinden raporlarını iletmelerini isteyecek. Ayrıca raporların takibini de yine bu sistem üzerinden gerçekleştirecek.  

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.