Ana SayfaGündemTCMB, O Bankalardan Aylık Rapor Alacak!

TCMB, O Bankalardan Aylık Rapor Alacak!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), kredi limit 5 milyon TL’nin üstü olan bankalardan aylık olarak rapor iletmesini istedi.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Bankalar, raporlama sistemi çerçevesinde 5 milyon TL ve üzeri kredi limitine sahip olan tüzel müşterilerinin döviz hareketleriyle alakalı hareketlerini içeren raporları Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Sistemik Risk Veri Takip Sistemine aylık olarak iletilmesini isteyecek.

TCMB, Veri Takip Sisteminin Kapsamını Genişletti

TCMB, Veri Takip Sisteminin Kapsamını Genişletti
TCMB, Veri Takip Sisteminin Kapsamını Genişletti

Bankalar nezdinde elde edilen bilgilere göre, 2018 senesinde Merkez Bankası bünyesinde reel sektörün döviz pozisyonlarını takip edebilmek adına geliştirdiği Sistemik Veri Takip Sisteminin çerçevesini genişletti.

Gerçekleştirilen bu kapsamlı çalışmalara göre yurt içerisinde faaliyet gösteren bütün bankalardan nakdi ve gayri nakdi kredi limiti 5 milyon TL ve üzeri olan tüzel müşteri ya da şirketler, döviz pozisyonlarını Sistemik Risk Veri Takip Sistemi üzerinden aylık olarak Merkez Bankasına rapor şeklinde sunacak.

Bu raporlar sayesinde reel sektörün döviz cinsinden pozisyonu analizleriyle alakalı kullanılabilir veri seti daha geniş bir hal alacak.

Bankalar, kapsam dahilinde olan tüzel müşterilerine, takip eden bir sonraki ayın ilk 10 iş günü içerisinde, Sistemik Risk Veri Takip Sistemi rapor ekranında yer alan (https://tcmbveri.gov.tr/) “Özet Döviz Pozisyon Raporu” menüsü üzerinden raporlarını iletmelerini isteyecek. Ayrıca raporların takibini de yine bu sistem üzerinden gerçekleştirecek.  

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
66TakipçilerTakip Et
2,234TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

ING Bank İş İlanları: 2023 Haziran

ING Bank iş ilanlarında Haziran ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...

Kuveyt Türk İş İlanları: 2023 Haziran

Çok sayıda finansal ürün ve hizmeti etkin bir biçimde müşterileriyle buluşturan Kuveyt Türk iş...

Vakıf Katılım İş İlanları: 2023 Haziran

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de gelişmeyi...

Şekerbank İş İlanları: 2023 Haziran (Deneyimli-Deneyimsiz)

Şekerbank iş ilanları için aranan kriterler birbirinden farklıdır. Bazı banka personel alımları için en...

Garanti BBVA İş İlanları: 2023 Haziran (Lise-Lisans)

Ramazan boyunca Garanti Bankası iş ilanları yayında olup, personel alımları yapılmaya devam ediyor. Şube ağlarını sürekli olarak genişleten banka personel alımları yaparak da kadrolarını büyütmeye devam ediyor.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Belli Oldu: Tarihinde İlk Kadın Başkan!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla hayata geçirilen atamalara yönelik karar Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna...