İşsizlikte Temmuz Rakamları Açıklandı

0

Temmuz ayı işsizlik rakamları Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklandı. Türkiye İstatistik Kurumu daha önce duyurduğu ön görüsünde Temmuz ayında işsizliğin yüzde10,5 ile yüzde 11 bandında gerçekleşeceği tahmininde bulunmuştu.

Bugün Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan “işgücü istatistikleri” raporunda kurumun daha önce duyurduğu beklentilerinin tam olarak gerçekleştiği görüldü. İşsizlik oranı temmuz ayında beklenti bandında yüzde 10,7 seviyesinde ölçüldü. İstihdam oranı ise aynı dönemde yüzde 47 olarak gerçekleşti ve beklentileri karşıladı.

Tarım Dışı İşsizlik Arttı

Temmuz ayında tarım dışı işsizlik 1 puanlık artış göstererek yüzde 13 düzeyinde gerçekleşti. Tarımdan arındırılmış işsizlik oranlarının beklentilerin üzerinde gerçekleşmesi ise ekonomi çevreleri tarafından dikkat çekici unsur olarak gösterildi. Bu artışın belki az olarak algılanabileceğini bildiren uzmanlar; yaz dönemi olmasına rağmen 1 puanlık artış gerçekleşmesi uyarı niteliğinde dikkate değer bir veri olduğu konusunda fikir birliğine vardılar. Yine aynı dönemde genç nüfus işsizliği 1,5 puanlık artış ile yüzde 19,8 seviyesinde gerçekleşti. Genç işsizlerin Temmuz ayında da artış göstermesi ekonomi çevrelerince “üzüntü verici” olarak nitelendirildi. İşgücüne katılım oranı temmuzda 0,3 puan artış göstererek yüzde 52,7 olurken; istihdam seviyesinin iş gücüne katılım oranını dengeleyemediği gözlerden kaçmadı.

Genç İşsiz Ordusu Giderek Artıyor

Genç nüfusta işsizlik oranı Haziran ayında yüzde 10,2 olarak gerçekleşirken bu oranın Temmuz ayında da artarak devam etmesi Türkiye İstatistik Kurumu raporlarından öne çıkan ayrıntı oldu. Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2016 yılı Haziran ayında 2015 yılının aynı dönemine göre 247 bin kişi daha artarak 3 milyon 127 bin kişiyi bulmuştu. Temmuz ayındaki artışla bu rakam 3,5 milyon kişi seviyesinde gerçekleşti.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın