Ana SayfaGündemEmekliye Zam Kararı Resmi Gazete'de Yayımlandı!

Emekliye Zam Kararı Resmi Gazete’de Yayımlandı!

En düşük emekli aylığının 7 bin 500 TL’ye çıkarılmasına yönelik alınan emekliye zam ve geçici işçilere kadro düzenlemesini kapsayan kararlar bugün Resmî Gazete’de yayımlanarak resmen yürürlüğe girdi.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

En düşük emekli aylığı için 2 bin TL zam uygulanarak 7 bin 500 TL’ye çıkarılması ve geçici işçiler için kadro düzenlemesini kapsayan kararlar bugün Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Emekliye zammın kesinleşmesiyle beraber şeref aylığı alanların maaşlarında yapılacak iyileştirme de kesinleşmiş oldu.

Emekliye zam ile beraber ilgili kanun kapsamında İstiklal Madalyası almış olan ve vatani hizmet tertibinden şeref aylığı alan gazilerin maaşları arasındaki farklılıklar giderilecek ve net asgari ücret miktarınca ödeme yapılacak.

Gazi Maaşları da Asgari Ücret Düzeyine Çekildi

Gazi Maaşları da Asgari Ücret Düzeyine Çekildi
Gazi Maaşları da Asgari Ücret Düzeyine Çekildi

Milli Mücadeleye katılan ve bu nedenle İstiklal Madalyası verilen Türk vatandaşlarının dışında 1950 yılında Kore Savaşı’na, 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan Türk vatandaşlarına yaşamı boyunca vatani tertip hizmetinden dolayı 30 günlük net asgari ücret miktarınca ödeme yapılacak. Hak sahibinin ölümü halinde dul eşi %75 oranında maaş bağlanacak olup, eşin yeniden evlenmesi durumunda maaş kesilecek.  

Emekliye Zamla Beraber Bayram İkramiyesi de Arttı

Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu kapsamında gerçekleştirilen değişiklikle maaş ve gelir ödemesi yapılan kişilere bayramın bulunduğu ayda gelir ve maaş alma koşuluyla Ramazan ve Kurban Bayramı için ödenen 1100 TL 2000 TL’ye çıkarıldı.

Yaşlılık, malullük, ölüm aylığı gibi ödemeler alan emekli ve hak sahipleri için dosya nezdinde 5 bin 500 TL olarak ödenen emekli maaşı 7 bin 500 TL’ye çıkarıldı. Böylelikle emekliye zam uygulaması hayata geçirilmiş oldu.

Geçici İşçiler için de Düzenleme Yapıldı

Geçici İşçiler için de Düzenleme Yapıldı
Geçici İşçiler için de Düzenleme Yapıldı

Bugün yürürlüğe giren kanunla beraber kurumların ihtiyaçları göz önünde bulundurularak geçici işçilerin çalışma süresi artırıldı. Buna göre geçici işlerde çalışan işçilerin çalışma süreleri aynı vize dönemi dahilinde 11 ay 29 güne kadar uzatılabilecek. Bu sürecin belirlenmesinde idare, kurum ve kuruluşun bağlı olduğu ya da ilgili olduğu bakanlık görevlendirilecek.

Diğer yandan sürekli işçi ya da sözleşmeli personel pozisyonuna geçişi sağlanamadığından geçici iş pozisyonlarında çalıştırılmaya devam edilen işçilerin, bağlı oldukları kurumdan yaşlılık veya emeklilik maaşı bağlanmasına hak kazanacakları tarihte iş sözleşmelerinin sona erdirilmesini zorunlu tutan düzenleme yürürlükten kaldırıldı. Alınan bu kararla beraber iş sözleşmesinin sürdürülmesi ya da sona erdirilmesi kararının sözleşme taraflarına bırakılması hedefleniyor.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.