Ana SayfaGündemTCMB 2023’ün İkinci Enflasyon Tahminlerini Açıkladı!

TCMB 2023’ün İkinci Enflasyon Tahminlerini Açıkladı!

TCMB, 2023 yılının ikinci enflasyon tahminlerini açıkladı. Yılsonu enflasyon raporunu %22,3, tahminin ise %8,8 oranında tutan banka, bu sayede yılın ikinci enflasyon tahminlerini de sabit tutmuş oldu.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu enflasyon tahminlerini açıkladı. Söz konusu açıklamasında Kavcıoğlu, enflasyon beklentilerini 2023’ün sonu için %22,3 oranında, 2024 sonu içinse %8,8 oranında tuttuklarını belirtti.

TCMB Enflasyon Tahminlerini Sabit Tuttu

TCMB Enflasyon Tahminlerini Sabit Tuttu
TCMB Enflasyon Tahminlerini Sabit Tuttu

2023’ün ikinci enflasyon raporunu Ankara’da açıklayan TCMB Başkanı, enflasyonun hızını kesmesinde, kur istikrarı, beklentilerdeki iyileşme ve emtia fiyatlarında meydana gelen düşüşün etkili olduğunu ifade etti.

Yapılan açıklamaya göre bu yılın sonuna yönelik gıda enflasyonu beklentisi %22’den %27,9’a çıkarıldı. Ortalama ham petrol fiyatı varsayımıysa 80,8 dolar iken 78,1 dolara geriledi.

Bu tahminlerde enerji fiyatlarında düşüşün göz önünde bulundurulduğunu dile getiren TCMB Başkanı, yılın geri kalanında yurt içi gıda fiyatlarının yurt dışı fiyatlarıyla daha uyumlu bir seyir izleyeceği beklentisini de tahminlere yansıttıklarını ekledi.

Başkan Kavcıoğlu Detaylı Açıklamada Bulundu

Enflasyonda yaşanan düşüşün daha önceki raporda belirtilen patikadan bir miktar yavaş gerçekleştiğini söyleyen Kavcıoğlu, enflasyonun ana eğilimine yönelik göstergelerin, fiyat artış oranlarındaki belirgin yavaşlamayı teyit ettiğini de belirtti. 2023’ün geri kalanında gıdadaki fiyat istikrarı ve arz odaklı bütün tedbirlerle yurt içindeki gıda fiyatlarının uluslararası fiyatlara uyum sağlayacağını ekledi. Enflasyon tahminlerini bir ara değerlendirme olarak nitelendirdiklerini de söyledi.

Tüm bunların dışında TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu Ankara’da gerçekleştirdiği sunumda döviz piyasalarına da değindi. Döviz piyasalarındaki oynaklığın azalmasında önemli bir görev üstlenen güçlü rezerv yapısının korunacağına dikkat çeken başkan, TL’deki istikrarın devamıyla beraber TL cinsi ithalat fiyatlarının enflasyon tahminlerinde 2.3 puanlık bir düşüş sağladığını da açıklamalarına ekledi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.