Ana SayfaGündemMaaş Promosyonu Şikayetleri Her Geçen Gün Artıyor!

Maaş Promosyonu Şikayetleri Her Geçen Gün Artıyor!

Hayata geçirilen yeni düzenlemelerle beraber emekli ve çalışanların izlediği maaş promosyonu konusundaki şikayetler her geçen gün artıyor.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Hayata geçirilen düzenlemelerle beraber emekli ve çalışanların yakinen ilgilendiği maaş promosyonu hakkındaki şikayetler her geçen gün artış gösteriyor. Elde edilen verilere göre şikayetlerde %287 artış görülürken, para çekme limitini konu edinen şirketlerdeki artış oranıysa %212’yi buldu.

Son zamanlarda kamu ve özel bankalar tarafından açıklanan promosyon kampanyaları yeni müşteri kazanımını desteklerken, emekli ve çalışanlar bankaların sunduğu bu maaş promosyonu kampanyalarını takip etmeye devam ediyor. Markalarla tüketiciler arasında köprü görevi üstlenen bazı şirketlerse sektördeki rekabetin kızıştığı şu günlerde bankaların maaş kampanyalarını radarına aldı.

Bankaların Maaş Promosyonu Krizi Gittikçe Büyüyor

Bankaların Maaş Promosyonu Krizi Gittikçe Büyüyor
Bankaların Maaş Promosyonu Krizi Gittikçe Büyüyor

31 Mart 2022-31 Mart 2023 tarih aralığındaki verilere göre bankalarla alakalı maaş promosyonu hakkındaki şikayetler bir önceki döneme nazaran %287 artış gösterdi. Konuya ilişkin 2022’de yapılan şikayetler 808 olarak kayda geçerken, 2023’te bu rakam 3 bin 133’ü buldu.

2022’de kamu bankalarına yapılan şikayetlerin sayısı 293 olurken, 2023 yılında bu sayı %436 oranında yükselerek 1.572’ye ulaştı. Diğer yandan özel bankalara yapılan şikayetlerse geçtiğimiz yıl 506 iken, bu yıl %486 oranında yükselişle 2 bin 966 olarak kayıtlara geçti.

Para Çekme Şikayetlerinde de Artış Yaşandı

Hem özel hem de kamu bankalarıyla alakalı tüketicilerin çözüm bulmaya çalıştığı konulardan bir diğeri de para çekme limiti olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bankalar nezdinde para çekme limitiyle alakalı şikayetlerde %212 oranında artış gösterdi. Bir önceki dönem konuya ilişkin kayda geçen şikayetlerin sayısı 773 olurken, yeni dönemde bu sayı 2 bin 384’ü buldu. Bankaların düzenlediği kampanyaları duyurması ve reklam yapması amacıyla müşterilerine ilettikleri SMS ya da maillerle alakalı şikayetlerdeyse bütün bankalar nezdinde %52 yükseliş yaşandı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

0BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
68TakipçilerTakip Et
2,210TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Ticari Kredi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Ticari kredi, işletmelerin genişleme, ekipman yatırımı, stok finansmanı gibi çeşitli ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı...

Hayat Sigortası Kapsamı Nedir? Avantajları Nelerdir?

Hayat sigortası, sigortalı kişinin kendisini, yakınlarını çeşitli olumsuz durumlara karşı maddi olarak güvence altına...

TTNET Faturası Nasıl Ödenir ve Borç Öğrenme (ADIM ADIM)

İnternet erişimini sağlayan TTNET aboneleri için fatura ödeme ve sorgulama işlemleri artık çok daha...

Kripto Grafiklerini Anlama: Her Kripto Para Canlı Borsa Grafiklerini Aynı Gösterir mi?

Kripto para grafik analizi, kripto dünyasındaki tüccarlar ve yatırımcılar için temel bir beceridir. Bu...

Albaraka Türk Çağrı Merkezi Müşteri Temsilcisi Arıyor!

Albaraka Türk Katılım Bankası, banka personel alımları kapsamında yayınladığı iş ilanı ile İstanbul Ümraniye...

İmza Sirküsü ve İmza Beyannamesi: Fiyatları, Farkı, Örneği

İmza beyannamesi ile sirküsü çok fazla karıştırılan iki kavram. Günümüzde bu iki kavram birbirinin yerine kullanılmaktadır.