Ana SayfaGündemMaaş Promosyonu Şikayetleri Her Geçen Gün Artıyor!

Maaş Promosyonu Şikayetleri Her Geçen Gün Artıyor!

Hayata geçirilen yeni düzenlemelerle beraber emekli ve çalışanların izlediği maaş promosyonu konusundaki şikayetler her geçen gün artıyor.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Hayata geçirilen düzenlemelerle beraber emekli ve çalışanların yakinen ilgilendiği maaş promosyonu hakkındaki şikayetler her geçen gün artış gösteriyor. Elde edilen verilere göre şikayetlerde %287 artış görülürken, para çekme limitini konu edinen şirketlerdeki artış oranıysa %212’yi buldu.

Son zamanlarda kamu ve özel bankalar tarafından açıklanan promosyon kampanyaları yeni müşteri kazanımını desteklerken, emekli ve çalışanlar bankaların sunduğu bu maaş promosyonu kampanyalarını takip etmeye devam ediyor. Markalarla tüketiciler arasında köprü görevi üstlenen bazı şirketlerse sektördeki rekabetin kızıştığı şu günlerde bankaların maaş kampanyalarını radarına aldı.

Bankaların Maaş Promosyonu Krizi Gittikçe Büyüyor

Bankaların Maaş Promosyonu Krizi Gittikçe Büyüyor
Bankaların Maaş Promosyonu Krizi Gittikçe Büyüyor

31 Mart 2022-31 Mart 2023 tarih aralığındaki verilere göre bankalarla alakalı maaş promosyonu hakkındaki şikayetler bir önceki döneme nazaran %287 artış gösterdi. Konuya ilişkin 2022’de yapılan şikayetler 808 olarak kayda geçerken, 2023’te bu rakam 3 bin 133’ü buldu.

2022’de kamu bankalarına yapılan şikayetlerin sayısı 293 olurken, 2023 yılında bu sayı %436 oranında yükselerek 1.572’ye ulaştı. Diğer yandan özel bankalara yapılan şikayetlerse geçtiğimiz yıl 506 iken, bu yıl %486 oranında yükselişle 2 bin 966 olarak kayıtlara geçti.

Para Çekme Şikayetlerinde de Artış Yaşandı

Hem özel hem de kamu bankalarıyla alakalı tüketicilerin çözüm bulmaya çalıştığı konulardan bir diğeri de para çekme limiti olarak karşımıza çıkıyor. Bütün bankalar nezdinde para çekme limitiyle alakalı şikayetlerde %212 oranında artış gösterdi. Bir önceki dönem konuya ilişkin kayda geçen şikayetlerin sayısı 773 olurken, yeni dönemde bu sayı 2 bin 384’ü buldu. Bankaların düzenlediği kampanyaları duyurması ve reklam yapması amacıyla müşterilerine ilettikleri SMS ya da maillerle alakalı şikayetlerdeyse bütün bankalar nezdinde %52 yükseliş yaşandı.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,242TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...