Ana SayfaGündemMerkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Merkez Bankası Faiz Kararını Açıkladı: Politika Faizi Sabit Kaldı!

Piyasalarda merakla beklenen Merkez Bankası faiz kararı açıklandı. Yapılan açıklamaya göre politika faizinde değişiklik yapılmadı.

Yayın tarihi:

Kategori:

Google Haberlere Abone Ol:

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu tarafından yapılan açıklamaya göre politika faizi için herhangi bir değişikliğe gidilmedi.

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı!

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı!
Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklandı!

Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Para Politikası Kurulu (PPK) tarafından yapılan açıklamaya göre politika faizi olarak bilinen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranında herhangi bir değişikliğe gidilmeyerek 8,5 oranında sabit tutuldu.

Piyasalar tarafından yakından takip edilen faiz kararı sonunda açıklandı.

Merkez Bankası (TCMB), mayıs ayı Para Politikası Kurulu toplantısında politika faizinin yüzde 8,5 olarak kalmasına karar verdi.

Ekonomistlerin Beklentisi Neydi?

Bu süreçte bazı araştırma kuruluşlarının anketlerine katılan ekonomistler, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,5 ile sabit kalmasını bekliyordu.

Şubat 2023 Döneminden Sonra Değişiklik Yapılmadı

Hatırlanacağı üzere Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB), Şubat 2023 döneminde faiz oranında 50 baz puanlık indirim yapılmasına karar vermişti. Mart ve Nisan 2023 dönemlerindeyse faiz oranında herhangi bir değişiklik yapmamıştı.

Merkez Bankası tarafından yazılı olarak yapılan açıklamada Para Politikası Kurulu’nun (PPK) politika faizi olarak bilinen bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 8,5 ile sabit kalmasına karar verdiği ifade edildi.

Diğer yandan açıklamada, yakın zamanda iktisadi faaliyetlere yönelik açıklanan verilerin tahmin edilenden iyi olmasına rağmen jeopolitik riskler ve faiz artışlarının etkisiyle gelişmiş ülkelerde resesyonların devam ettiği, banka iflaslarının yol açtığı finansal istikrarı tehdit eden koşulların oluştuğu ifade edildi. Ayrıca finansal piyasaların, merkez bankalarının faiz artırımı döngüsünde yakın zamanda sonlandıracağına yönelik beklentisini yansıttığı da belirtildi.

Açıklamada, TCMB’nin fiyat istikrarını sağlama amacı doğrultusunda enflasyonda kalıcı düşüşe işaret eden güçlü sinyaller görülene ve yüzde 5 hedefine ulaşana kadar bütün araçlarını kararlı bir şekilde kullanmaya devam edeceği de ifade edildi.

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
64TakipçilerTakip Et
2,241TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Fibabanka, Müşteri Hizmetleri Uzmanı Alımı Yapacak!

Fibabanka, Çağrı Merkezi ve Müşteri Hizmetleri departmanlarında sürekli ve tam zamanlı istihdam etmek üzere banka personel alımı yapacak.

Akbank, Müşteri İletişim Merkezi Yetkilisi Alımı Yapıyor!

Türk bankacılık sektöründe akla gelen ilk isimlerden biri olan Akbank, yayınlamış olduğu bir ilan...

Bankaların Çağrı Merkezi Bölümleri

Bankaların çağrı merkezi bölümleri, kendi içinde de Çağrı merkezi teknik destek olan internet bankacılığı...

Kredi Borcumu Ödeyemiyorum Ne Yapabilirim?

Kredi Borcunda Yasal Süreç, Kredi Borcunu Ödeyemeyenlerin İzleyeceği Yollar, Kredi Borcu Zamanında Ödenmezse Ne Olur?, Kredi borcu

Burgan Bank, Genel Muhasebe Yetkilisi Alımlarına Başladı!

Burgan Bank, yayımladığı banka iş ilanları ile Finansal Yönetim Grubu bünyesinde görevlendirilmek üzere hızlı...

Vakıf Katılım Arge Mühendisi Alımı Yapacak!

Vakıf Katılım Bankası tarafından yayımlanan banka iş ilanlarına göre İstanbul'da görevlendirilmek üzere Araştırma Geliştirme...