Ana SayfaSigortaSigorta Devi Türkiye’den Gidiyor

Sigorta Devi Türkiye’den Gidiyor
S

-

Amerika Birleşik Devletleri menşeli sigorta şirketi AIG (American International Group), Türkiye’deki varlıklarını satma kararı aldı. Amerikan sigorta sektörünün içinde bulunduğu kriz nedeniyle zor günler geçiren AIG 1976’dan beri faaliyet gösterdiği ülkemizden çıkma ya hazırlanıyor.

2008 yılında “mortgate kredileri” üzerinden başlayan küresel ekonomik krizin sigortacılık sektörüne olan etkisi nedeniyle yıllardır kar marjları düşen AIG, küçülmeye gitme kararı aldı.

Kanadalı Şirkete Satıyor!

40 yılı aşkın süredir ülkemiz sigorta sektörünün önemli aktörlerinden olan AIG, girdiği mali darboğazdan kurtulma yolu olarak bazı varlıklarını elden çıkarma yöntemini seçti. Dünya çapında elliye yakın ülkede faaliyet gösteren sigorta devi, 2017 yılı sonuna kadar bu ülkelerden onunu terk edecek.

Türkiye ile birlikte Arjantin, Şili, Ekvador, Romanya, Macaristan ve Bulgaristan gibi ülkelerdeki varlıklarını da farklı şirketlere satma kararı alan AIG, 2017 sonunda terk ettiği ülke sayısını ona çıkaracak.

Sigortacılık Sektörü Nasıl Etkilenecek?

Kanadalı Fairfax Financial şirketiyle satış için anlaşma sağlayan AIG, Türkiye’deki devir işlemlerini başlattı. Türkiye çapında bünyesinde 250 kişiyi istihdam eden sigorta devi, çalışanlarının Fairfax Financial ile yola devam edebileceklerini bildirdi. Temsil edildiği 500’e yakın acente ile olan sözleşmelerinde anlaşma kapsamında yeni şirkete devredildiği bildirildi. Acentelerle olan anlaşmalar sözleşme bitiş sürecine kadar geçerliliğini sürdürecek.

Ülkemizde sigortacılık sektöründe önemli bir yere sahip olan AIG’in piyasadaki yerini yeni aktöre devredecek olmasının sektöre olan etkisinin tam olarak hangi seviyede olacağı henüz muammasını korumaktadır.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol