Asgari Ücrette Yeni Düzenleme: Çalışana Müjde!

0

Asgari ücretle çalışanlar artık bin 300 liranın altında maaş almayacak. Ak Parti tarafından seçim vaadi olarak verilmişti asgari ücretin bin 300 lira olması. Fakat yıl sonuna yaklaşırken vergi dilimindeki değişiklikten dolayı çalışanın eline geçen paranın 1.300 Türk Lirasının altına düşmesi çalışanlar tarafından tepkiyle karşılandı. Halkın bu konudaki söylemlerini dikkate alan hükümet, konuya çözüm getirmek için çalışmalara başladı.

Maliye bakanı Naci Ağbal’ın açıklamasına göre; asgari ücretli çalışan asgari geçim indirimini bin 300 liraya ek olarak artırımlı bir şekilde alacak. Özellikle kasım ayı itibariyle asgari ücretle çalışan vatandaşların maaşının vergi dilimindeki gelişmelere bağlı olarak bin 300 liranın altına düşmesiyle hükümet harekete geçti.

Yasal Düzenleme Geliyor

Bakanlar kurulu kararına göre artık Kasımdan itibaren geliri 1300 Türk Lirasının altına düşen çalışanların kayıpları telafi edilecek. Bu telafinin devlete maliyeti bir milyar Türk Lirasını bulmaktadır. Dolayısıyla yasal olarak da bir düzenleme gerekiyor ve bunun için yapılan çalışmalar 1 kasımdan önce tamamlanmış olacak. Sadece asgari ücretli çalışanlara değil, brüt bin 750 lira maaş alıp yıl sonuna yaklaşırken maaşı bin 300 liranın altına düşen çalışanlar için de geçerli bu düzenleme. Yani hiç bir çalışanın maaşının 1300 liranın altına düşmemesi için; hükümet vergiden vazgeçip maaşı bin 300 liraya tamamlayacak.

Bilindiği üzere her çalışana AGİ (asgari geçim indirimi) uygulanmakta. Yani çalışanlara devlet tarafından her ay ekstra ücret verilmekte. Bu ücret evli çalışan, evli ve çocuk sahibi olan çalışan, çocuk sayısına göre de ücret artışı yapılarak ve bekar çalışana göre farklılık göstermektedir. Örneğin bekar bir asgari ücretli çalışanın maaşı yıl sonuna doğru 69 Türk lirası düşmekte idi. Yeni düzenlemeye göre bu 69 liralık düşüş olmayacak. Hükümet vergisinden vazgeçerek, asgari ücretli çalışanın maaşını bin 300 lirada sabit tutacak. Bu gelişmenin bir nebze olsun asgari ücretli vatandaşın yüzünü güldüreceği düşünülüyor.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın