Erken Emeklilik Rafa Kalktı

0

Erken emeklilik herkesin hayali… Son günlerde gündemi meşgul eden erken emeklilik sorularına sonunda Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başkanı Mehmet Selim Bağlı cevap verdi. Erken emeklilik bekleyen milyonlarca vatandaşın hayali şimdilik rafa kaldırıldı.

Bilindiği gibi, çalışanlar gerekli prim tutarını ödemiş olsalar bile belli bir yaş sınırına kadar emekli olamıyorlar. Bu yaş sınırı çalışanın mesleğine göre değişiyor. Genellikle 60 yaşını doldurmak gerekiyor emekli olmak için.

Eski Mevzuata Dönüş Yok

Bazı mesleklerde ise yıpranma payı oluyor ve biraz daha erken emekli olabiliyorlar. Polis ve asker gibi zor koşullarda görev yapan meslek grupları 5 yıl erken emekli olabilmekteler. Vatandaşın istediği ise bütün çalışanlar için eski mevzuata göre emekli olabilmek. Şu an emekli olmayı bekleyen 7,2 milyon vatandaş var. Lakin erken emeklilik söz konusu olduğunda bunun devlete yükü 400 milyon Türk lirası olacağından, insanların erken emeklilik hayalleri suya düştü. Şu an sosyal güvenlik açığının 11 milyar Türk lirası olduğunu açıklayan Sosyal Güvenlik Kurumu başkanı Mehmet Selim Bağlı; eğer eski mevzuata göre emekli olunsaydı, şu an yıllık sosyal güvenlik açığının 100 milyar Türk lirası olacağını söyledi.

37 Yaşında Emeklilik Devleti Batırır

2006-2008 reformları yapılmadan önce insanlar 37 yaşında emekli olabiliyorlardı. Tabii bu durum da ekonomik olarak devlete yeni bir yük demekti. Mehmet Selim Bağlı ayrıca Bağ-Kur ve SSK prim borcu bulunanlar için günümüzde bir yapılandırma olduğundan bahsetti. Bağ-Kur ve SSK prim borcu bulunan işverenlerin kamu alacaklarının yeniden yapılandırılması için borçlarını ödemeye davet etti. Yapılandırma için son başvuru tarihi 31 ekim. Yapılandırmada büyük avantajlar olduğunun altını çizen Bağlı, ayrıca yüz binlerce işveren ve esnafın şimdiden borcunu yapılandırmak için başvurduğunu da dile getirdi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın