Açıköğretim Fakültesi Öğrencilerine Kötü Haber

Google Haberlere Abone Ol:

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) yeni değerlendirme sistemine göre çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevap artık bir doğru cevabı götürecek. Ders geçmek zorlaşacak.

Açıköğretim Fakültesi programlarında eğitim gören öğrenciler; geçtiğimiz senelerde girdikleri sınavlarda bilmedikleri sorular hakkında da cevaplama yapabiliyorlardı. Zira AÖF sınavlarında verilen yanlış cevapların doğru cevaplara etkisi olmuyordu.  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı aldığı bir kararla bu durumu değiştirdi.

Sallayan Yandı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca alınan karala birlikte; 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren başlamak üzere AÖF İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir.

Bu karar uyarınca öğrencilerin artık sınavlarda bilmedikleri sorular hakkında işaretleme yapmaları zararlarına olabilir. Bir test grubuna ait bölümde çıkan her 4 yanlış cevap, öğrencinin vermiş olduğu bir doğru cevabın getireceği puanı etkisiz kılacak.

Doğru Başına 5 Puan Gitti, Net Başına 5 Puan Geldi

Doğru başına 5 puanın verildiği Anadolu Üniversitesi sınavlarında artık net başına beş puan verilmeye başlanacak. Bu durum zaten geçen sene uygulamaya konulan “alt limit” uygulamasıyla zorlaşan ders geçme sistemini daha da zorlaştıracak. Artık öğrenciler alacakları puanı yaptıkları doğru üzerinden değil, kalan netleri üzerinden hesaplamak durumundalar.

Dolayısı ile artık Anadolu Üniversitesi sınavlarında öğrencilerin daha dikkatli olması ve hiçbir fikirleri olmayan soruları cevaplamamaları faydalarına olacaktır. Bu sayede doğru cevaplarından gelecek puanlarını da kaybetmeyeceklerdir. 

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Orhan Babaeski
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
53TakipçilerTakip Et
2,309TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

QNB Finansbank İş İlanları… Ramazan boyunca banka personel alımlarına devam eden bankalardan biri de QNB Finansbank.

Vakıf Katılım İş İlanları: 2022 Ağustos

Küçük miktarlarda sermayede bulunan hareketlerle kolayca yürütmede bu anlayışı sürdüren ve sanayide de...

Emlak Katılım İş İlanları: Ağustos 2022 (Yeni Mezun-Uzman)

Faaliyetlerine tekrardan başlayan ve şubeleşen Emlak Bankası personel alımları yapmaya devam ediyor. Farklı...

TEB İş İlanları: 2022 Ağustos

TEB iş ilanlarında Ağustos ayı boyunca çok sayıda banka personel alımları yapmaktadır. Geniş...