Açıköğretim Fakültesi Öğrencilerine Kötü Haber

0

Açıköğretim Fakültesi (AÖF) yeni değerlendirme sistemine göre çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevap artık bir doğru cevabı götürecek. Ders geçmek zorlaşacak.

Açıköğretim Fakültesi programlarında eğitim gören öğrenciler; geçtiğimiz senelerde girdikleri sınavlarda bilmedikleri sorular hakkında da cevaplama yapabiliyorlardı. Zira AÖF sınavlarında verilen yanlış cevapların doğru cevaplara etkisi olmuyordu.  Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı aldığı bir kararla bu durumu değiştirdi.

Sallayan Yandı

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca alınan karala birlikte; 2016-2017 Öğretim Yılından itibaren başlamak üzere AÖF İktisat ve İşletme Fakültelerinde, sınav sonuçlarının değerlendirilmesinde çoktan seçmeli beş seçenekli test tipi sorularda, dört yanlış cevabın bir doğru cevabı eksiltmesi, Anadolu Üniversitesi Senatosunun 04/10/2016 tarihli ve 7/8 sayılı kararıyla kabul edilmiştir.

Bu karar uyarınca öğrencilerin artık sınavlarda bilmedikleri sorular hakkında işaretleme yapmaları zararlarına olabilir. Bir test grubuna ait bölümde çıkan her 4 yanlış cevap, öğrencinin vermiş olduğu bir doğru cevabın getireceği puanı etkisiz kılacak.

Doğru Başına 5 Puan Gitti, Net Başına 5 Puan Geldi

Doğru başına 5 puanın verildiği Anadolu Üniversitesi sınavlarında artık net başına beş puan verilmeye başlanacak. Bu durum zaten geçen sene uygulamaya konulan “alt limit” uygulamasıyla zorlaşan ders geçme sistemini daha da zorlaştıracak. Artık öğrenciler alacakları puanı yaptıkları doğru üzerinden değil, kalan netleri üzerinden hesaplamak durumundalar.

Dolayısı ile artık Anadolu Üniversitesi sınavlarında öğrencilerin daha dikkatli olması ve hiçbir fikirleri olmayan soruları cevaplamamaları faydalarına olacaktır. Bu sayede doğru cevaplarından gelecek puanlarını da kaybetmeyeceklerdir. 

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın