QNB Finansbank’ı Satın Aldı

0

26 Ekim 1987 tarihinde Hüsnü Özyeğin’in önderliğinde 4 milyon dolar ödenmiş sermaye ile kurulan Finansbank artık Katar’ın dev bankası QNB’nin.

Haziran ayında gerçekleşen satış sonrası devir işlemleri tamamlandı ve bankanın ismi değiştirilerek son nokta konuldu. Finansbank günümüz itibari ile QNB Finansbank olmuştur.

Halka Arz Edilen İlk Özel Bankaydı

Finansbank Türkiye’de halka açılan ilk özel sektör bankasıydı. Hisseleri 3 Şubat 1990 tarihinde (o zamanki adı ile İMKB’de) Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlamıştır.

Yurtdışında en çok yatırımı olan Türk bankası unvanını da elinde bulunduran Finansbank 2006 yılının Ağustos ayında Yunanistan’ın en büyük bankası National Bank of Greece (NBG) tarafından satın alınmıştı.

2016 yılı ikinci çeyrek net kârı 550 milyon Türk Lirası olan Finansbank’ın, 700 civarında şubesi ve 13 bine yakın çalışanı bulunmaktadır.

Haziran Ayında QNB’ye Satış Gerçekleşti

Finansbank Haziran ayında Orta Doğu ve Afrika bölgesinin lider finansal kuruluşu olan Katar’ın en büyük bankası Qatar National Bank S.A.Q (QNB Group) tarafından satın alındı. QNB Group, iştirakleri ve bağlı şirketleriyle birlikte üç kıtada 30 ülkede faaliyet göstermektedir. 1200 ‘ü aşkın şubesi bulunan holdingin 27 binden fazla çalışanı vardır.

İlginizi Çekebilir:  QNB Finansbank İş İlanları: 2022 Ağustos

Her sene sürekli gelişim gösteren Türkiye bankacılık sektörüne giriş yapmak için fırsat arayan QNB; National Bank of Greece ile gerçekleştirdiği pazarlıklar sonucunda Finansbank’ın satışı konusunda anlaşmaya vardı.

Ekim ayı itibari ile bütün Finansbank şubelerindeki işlemler tamamlandı ve artık tabelalarda “QNB Finansbank” yazılı.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın