Ana SayfaEkonomiEsnafın Önünü Açacak Yasa Meclisten Geçti!

Esnafın Önünü Açacak Yasa Meclisten Geçti!
E

-

“Ticari işlemlerde taşınır rehni kanunu” dün itibari ile meclisten geçerek yasalaştı. Söz konusu kanun ile; çiftçiye, esnafa, küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ), tüccara, serbest meslek erbabına kolay finansman sağlamanın yolu açılıyor.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi “ticari işlemlerde taşınır rehni kanunu” ile 3,2 milyon tacir ve esnafın kolay finansmana erişeceğini dile getirdi. Tüfenkçi; bu kanunla piyasada önemli bir reformun gerçekleşeceğini belirtti.

Esnaf Ekipmanını da Teminat Olarak Gösterebilecek

İşletmeler ticari faaliyetleri için gerekli olan finansmanı sağlarken finansal kuruluşlardan yararlanıyorlar. Finansal kuruluşlar ise finansman sağlarken genellikle taşınmaz malları teminat olarak kabul etmekteler. Fakat finansmana ihtiyacı olan ticari aktörlerin mal varlıkları kimi zaman istedikleri finansmanı sağlayacak kadar yeterli görülmüyor kredi verecek finansal kuruluş tarafından. Bu durum kimi işletmeler ve esnaf için ekonomik açıdan büyüyememe, yeni yatırımlar yapamamaya neden oluyor. Örneğin finansal kuruluşların kredi verebilmek için şart koştuğu malların yüzde 73’ü taşınmaz mallardan oluşuyor. Oysa Küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin (KOBİ) mal varlığının yüzde 44’ü makine ve ekipmanlardan, yüzde 34’ü ise alacaklardan oluşmakta. Sadece kalan yüzde 22’si taşınmaz mallardan oluşmakta. Dolayısıyla yüksek miktarda finansmanı finansal kuruluşlardan sağlayamıyorlar. Bu kanun ile kredi piyasalarında durgunluğa neden olan sermaye- teminat uyumsuzluğunun önüne geçmek hedefleniyor.

KOBİ Finansman Sağlayacak, Türkiye Büyüyecek!

“Ticari işlemlerde taşınır rehni kanunu” nun uzun çalışmalar ve incelemeler sonucunda oluşturulduğunu belirten Tüfenkçi; kanunun 1 Ocak 2017’de yürürlüğe gireceğini belirtti. Ayrıca Tüfenkçi; bu kanunla birlikte ticari aktörlerin daha kolay finansmana ulaşacağını, bunun sonucunda ise üretim ve yatırımın artacağına dikkat çekti. Domino etkisi yaratacak düzenlemenin istihdamdan vergi gelirlerine kadar her alanda iyileşme yaratması beklenmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol