Ana SayfaGündemAdabank’ı Alacak İş Adamı Aranıyor!

Adabank’ı Alacak İş Adamı Aranıyor!
A

-

Uzan Ailesi tarafından 1984 yılında kurulan Adabank, 2001 bankacılık krizinden sonra bir türlü toparlanamamıştı. 2003 yılında Uzan Grubu’na yapılan operasyonlar kapsamında grubun elinde bulunan bütün mal varlığına devlet tarafından el konulmuştu.

TMSF ( Tasarruf Mevduatları Sigorta Fonu) tarafından 2006 yılında ihaleye çıkılmış ve bankanın satışını gerçekleştirilmiştir. 2006 yılında yapılan bu satışta; Adabank yaklaşık 45 milyon Türk Lirası karşılığında Kuveyt’in ünlü finans şirketlerinden The International Investor Grubuna satılmış, ancak grubun bu alımı mali yetersizlik nedeniyle BDDK (Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu) tarafından iptal edilmiştir.

Kimseye Yâr Olmadı!

Daha sonra 2008 yılı Eylül ayında TMSF tarafından tekrar ihaleye çıkılmış ve bankanın satış işlemleri tekrar gerçekleştirilmişti. Sinpaş Grubu iştiraklerinden; Kök Menkul ve Gayrimenkul Yatırım Ticaret Anonim Şirketi bu ihaleyi yaklaşık 57 milyon dolar teklif vererek kazanmıştı. İki yıl boyunca ihaleyi inceleyen BDDK 2010 yılında bu ihaleyi de iptal etmişti.

2011 yılı Temmuz ayında banka için tekrar ihaleye çıkan BDDK’ya, bu satışta Remzi Gür ve ortağı G Capital tarafından 75 milyon dolarlık teklifte bulunulmuştur. BDDK 2 Ekim 2012 tarihinde bu satışa da onay vermediğini açıklayarak ihaleyi iptal etmişti.

TMSF Tekrar Devrede, 10. İhale Yolda!

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF); iptal edilen 9 satışın ardından Adabank’ı satabilmek adına tekrar devreye girerek 10.satış ihalesi sürecini resmen başlattı. Resmi Gazete’de yer alan ilana göre, Adabank A.Ş’nin hissedarlarına ait % 94,5 oranındaki hisseler tekrar satışa çıkarılıyor.

Son olarak 60 milyon dolar muhammen bedelle satışa çıkarılan Adabank’ın yeni açılan ihale için de muhammen bedeli TMSF tarafından aynı tutarda belirlendi. Adabank’ın 10.satış ihalesinin 29 Kasım 2016 saat 11:00’de yapılacağı duyuruldu.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,362TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol