Ekonomide İndirim Hareketliliği

0

Sezon sonlarında ya da kimi kampanyalarla sezon ortasında başlar indirim dönemi. Alışveriş zamanı bu yıl erken geldi. Kışlık yeni sezon ürünlerde indirimler başladı bile.

Birçok insanın takip ettiği indirim dönemlerinde mağazalar dolup taşar ve mağazalar asıl karını işte bu dönemlerde yapar. Özellikle kadınlar olmak üzere çoğu insan indirim dönemlerini takip eder alışveriş yapmak için.

İndirim Aldatmacasına Dikkat

İndirimler hakkında açıklama yapan Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken kış indiriminin yüzde 25- yüzde 50’yi bulduğunu, esnafın piyasayı canlandırmak ve ekonomiye hareketlilik katmak adına indirimi erken başlattığını ifade etti. Kış gelmeden mağaza vitrinlerini indirim afişleri kapladı. Ticari anlamda alışverişe teşvik politikası uygulayan mağazalar daha çok nakit akışı sağlamak için belirli bir limit üzerine hediye puan ya da hediye çeki stratejisini kullanıyorlar. Örneğin; her 500 Türk lirası alışverişe 100 Türk lirası hediye çeki ya da 150 Türk lirası üzeri alışveriş yapan insanlara 50 Türk lirası hediye çeki gibi kampanyalar uyguluyorlar. Kampanyalar hakkında açıklamalarda bulunan Bendevi Palandöken; insanları aldıkları marka ve ürünlerin fason olup olmadığını kontrol etmeleri gerektiğini bildirdi. Kaliteli diye düşünerek alacağınız bir ürünün aslında fason ve ucuz bir ürün olabileceğine dikkat çekti. Esnafın uyguladığı bu stratejilerin aldatmaca olabileceğini belirtti.

Ayrıca mağazalarda uygulanan yüzde 25 yüzde 50 gibi iskontolar, alışverişte ve ekonomide hareketliliği sağlamaktadır. Lakin vatandaşın cebi de çok önemli. Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken vatandaşlara; “indirim aldatmacalarına kanmayın” mesajı verdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın