Ana Sayfa Ekonomi Konut Satışları Hız Kesmiyor

Konut Satışları Hız Kesmiyor

-

Konut satışları ülkemizde yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen hız kesmiyor. Bilakis artarak devam ediyor. Geride bıraktığımız Eylül ayında da ev sahibi olanların oranında yükselme görüldü.

Geride bıraktığımız Eylül ayında konut satışı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17.8 arttı ve yaklaşık 110 bin kişi ev sahibi oldu. Bankaların konut kredilerini düşürmesiyle ipotekli satışlar 1 buçuk yıl sonra en yüksek seviyeyi gördü.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre eylülde ülke genelinde yaklaşık 110 bin konut satıldı. Geçen ay satılan konut sayısı Ağustos ayına göre yüzde 5 azalırken, geçen yılın Eylül ayına göre ise yüzde 17,8 artış gösterdi.

15 Temmuz Sonrası Cumhurbaşkanı Devreye Girdi

Ülkemizin yaşadığı kanlı darbe girişimi sonrası gayrimenkul firmalarının başlattığı kampanyalar ve ardından konut kredilerinde yapılan indirim ile satışlar arttı. 150 metrekareden büyük evlerde yüzde 18 olan KDV’nin yüzde 8’e çekilmesi, yüzde 75 olan banka kredisi kullanım oranın da yüzde 80’e çıkması konut alıcısını harekete geçirdi. Yılın ilk 9 ayında satılan konut sayısı 935 bini aştı. Geçen yıl toplamda 1 milyon 300 bin konut satıldığını hatırlatan sektör temsilcileri bu yıl da 2015’in gerisinde kalınmayacağını söylüyor.

15 Temmuz darbe girişiminin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan bankalara faizleri indirme çağrısı yapmıştı. Başta kamu bankaları olmak üzere bu çağrıya kulak vererek faiz oranlarını bir miktar gerileten bankalar konut satışının artmasında önemli bir paya sahip oldu. Ancak bunla birlikte konut faizlerinde bankalarca uygulanan aylık yüzde 0,9-1 puan bandı halen uzmanlar ve ev alacak vatandaşlar açısından yüksek görülmeye devam etmektedir.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Avatar
Orhan Babaeskihttps://www.bankaciyim.net
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Sosyal Medyada Aramıza Katılın

48,867BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
34TakipçilerTakip Et
2,411TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

En Yeni İçerikler