Batı Yol Projesi Hayata Geçiyor

0

Yeni bir yol, yeni iş imkanı, farklı iş sektörleri ile birlikte geliyor. “Batı Yol” projesi ile yeni otoyol ve iş imkanı hayata geçiyor. İstabul’u Çanakkale üzerinden Balıkesir’e bağlayacak olan otoyol yapımı projesi görüşe çıkarılıyor.

Batı yol projesi Marmara’yı batıdan bir yay gibi içine alıyor. Kınalı’dan başlayan otoyol güzergahı Tekirdağ, Çanakkale, Sancaktepe güzergahında devam ediyor. Proje Çanakkale 1915 Köprüsünü de kapsıyor.

Dev Kamulaştırma, Yoğun Talep, Yeni İstihdam

Otoyol ve köprü yap-işlet-devret modeli ile yapılacağı belirtildi. Bunun için Çin ve Kore’den istek olduğu söylendi. Batı Yol projesinin 324 kilometrelik otoyol kısmı yaklaşık 10 milyar Türk lirasına, yaklaşık 4 kilometrelik köprü kısmı ise ortalama 15 milyar Türk lirasına mal olacak. Yeni otoyol ve köprü projesi için hemen hemen 6 buçuk milyar metre kare büyüklüğündeki alan kamulaştırılacak. Otoyolun kenarlarında kalan 100 metrelik kısım kamulaştırılarak otoyol koruma bandına alacak.

Kamulaştırılacak alan kapsamında tarım alanları, mera alanları ve ormanlık çalı otsu alanlar var. Kamulaştırılacak alanın yaklaşık yüzde 70’i tarım alanlarından oluşuyor. Bu da orada tarım yapan işçinin, çiftçinin işlerinin sona ermesi, arsalarını kaybetmesi anlamına geliyor. Devlet bunun için vatandaşı mağdur bırakmamak adına yeni iş imkanları sunacak. Ayrıca proje tamamlandığında ise yeni yol güzergahında yeni iş imkanları hayat bulacak ve gelir artışı sağlanacak. Vatandaş için bu projenin bir anlamı da “iş”. Yapılacak otoyol ve köprünün vatandaşa istihdam sağlayacağı belirtiliyor. Böylece işsiz sayısında spesifik bir azalma gözlenebilir.

Batı yol projesi hakkında açıklamalarda bulunan Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan Çanakkale Köprüsü için bu ay ihale duyurusu yapılacağını belirtti. Köprü için ilk kazmanın 18 Mart 2017’de vurulacağını belirtti. Arslan; ayrıca Batı yol projesinde 31 viyadük, 5 tünel, 30 köprülü kavşak, 143 altgeçit ve üst geçit yapılacağını dile getirdi.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın