Bank Asya Operasyonu “Açığa” Çıkardı

0

Geçtiğimiz yıl Bank Asya’nın kurtulabilmesi için 90 bine yakın memur kullanıldı. 90 bin civarında memur FETÖ’nün bir emriyle Bank Asya’ya 5 milyar lira civarında nakit girişi sağladı.

15 temmuz darbesinin ardından Türkiye’deki tüm kurumlardan FETÖ üyeleri ayıklanmaya çalışılıyor. Devletin her kademesine yayılan FETÖ, Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu’nun yaptığı araştırmalarla ortaya çıkarılıyor.

Bir Talimatla 5 Milyar Lira

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurumu’nun Bank Asya’da yaptırdığı çalışmalarda yeni delillere ulaşıldı. Bank Asya’nın sıkıntılı bir süreçten geçtiği sırada, Bank Asya’yı iflastan kurtarmak için FETÖ liderinin bir söylemiyle bankaya yüklü miktarda para akışı sağlandığı belirtildi. Paralarını Bank Asya’ya yatıranların ise genellikle memur olduğu belirtilirken, sayılarının ise 90 bin civarında olduğu söyleniyor. 90 bin memurun bankaya yatırdığı meblağın yaklaşık 5 milyar Türk lirası olduğu belirtiliyor.

Öğretmenler İlk Sırada

Bank Asya’yı kurtarmak için para yatıran grubun başında öğretmenler geliyor. Söz konusu 5 milyar Türk Lirasının yaklaşık 2 milyar Türk liralık kısmını FETÖ mensubu olduğu iddia edilen öğretmenler yatırmıştır. En yüksek yatırılan meblağ sıralamasında 2. sırayı ise üniversite araştırma görevlileri alıyor. Toplam miktar 150 milyon Türk lirası civarında. Liste yardımcı doçentler, doçentler, profesörler, öğretim görevlileri diye devam ediyor.

Miktar olarak sıralama böyle iken en çok hangi meslek grubundan kişi para yatırılmış diye bakıldığında ise; 36 bin civarında öğretmen, 9 bin civarında polis, 6 bin civarında akademisyen, 5 bin civarında doktor, 4 bin beş yüz kadar din görevlisi bulunmakta. Bunlardan başka daha birçok meslek grubundan para yatıran mevcut. Örneğin, hemşire, şube müdürü, hakim, savcı, asker, mülki amir, mühendis, uzman ve daha birçok meslek grubu listede mevcut. FETÖ’nün talimatıyla her meslek grubundan para yatırıldığı gibi, Türkiye’nin birçok ilinden de nakit akışı sağlandığı belirtiliyor. En çok nakit akışı sağlanan illerin başında ise İstanbul, Ankara ve İzmir olduğu belirtildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın