Kimileri için tam bir doğa düşmanı, kimileri için ise güçlü devlet olmanın olmazsa olmazı. Nükleer santraller kamuoyunda büyük tartışmalara neden olurken Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak tarafından yapılan açıklamada 3. nükleer santral için devletin çalışmalara başladığı bildirildi.

Proje çalışmalarının önemli bir aşamasının 2017’de tamamlanacağını ve nükleer santralin nereye yapılacağına karar verileceğini bildiren Bakan Albayrak; “ekolojik dengeyi gözetmek önceliklerimiz arasındadır” dedi.

Nükleer Enerji Yatırımımız Yok, Ermenistan’dan Neyimiz Eksik?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak enerji de çeşitliliğin önemine vurgu yaparak; maliyetlerin ancak bu şekilde düşürülebileceğini ve dışa bağımlılığın azaltılabileceğini bildirdi.  Bakan Albayrak; “Türkiye bölgede nükleer enerji yatırımı olmayan nadir ülkelerden biridir. Ermenistan’da 40 yıllık bir santral var. Güvenlik konusunda bu santralde sıkıntılar yaşanabilir. Bölge için büyük risk teşkil ediyor. Biz nükleer enerji santralimizi en yeni teknoloji ile yapalım istiyoruz. Akkuyu üzerindeki yüzde 49 payın devredilmesi konusu var. Bunun üçüncü şahıslara devredilmesi söz konusu olabilir. Finansman anlamında kolaylık sağlaması için. Ortada 20 milyarlık dolarlık bir yatırımdan söz ediyoruz. Üçüncü santralle ilgili çalışmalara çok yoğun bir şekilde devam ediyoruz. Bunun için 17 kriter var. İstediğiniz yere yapamıyorsunuz. Bu 17 kriterin tamamına eksiksiz riayet eden ender ülkelerden biriyiz. Hem bölgeye hem de yatırımcıya 2017’de karar verileceğini düşünüyorum. Türkiye’nin bu sektörde önemli bir yatırımcı olması için adımları atmamız lazım” diye konuştu.

Türkiye’nin etrafında Rusya başta olmak üzere bir çok ülkede birden fazla nükleer santral bulunmaktadır. Bu santrallerin zaman zaman ülkemize de zararı dokunduğu durumlar geçmişte yaşanmıştır. Tıpkı Çernobil faciasında olduğu gibi. Bu noktada uzmanlar; komşu ülkelerdeki nükleer santrallerinde ülkemize zarar verebileceğini göz önünde bulundurulduğunda güvenliğe ve doğaya dikkat ederek yatırımlara devam etmenin en akılcı yol olarak göründüğüne dikkat çekiyorlar.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın