Oyunda Haksız Rekabete Kuruldan Müdahale

0

Elektrik-elektronik pazarında faaliyet gösteren dev firmalar Rekabet Kurulu’nun açtığı soruşturma kapsamında yazılı savunma yaptılar. Büyük bir pazar olan bilgisayar ve oyun konsolları alanında ticaret yapan Aral Oyun; dünyaca ünlü FIFA, Play Station gibi oyunları ve oyun konsollarını tedarik ederek, bu alanda faaliyet gösteren firmalara satıyor.

Oyunların perakende satış fiyatlarının, Aral Oyun ve oyunu tüketiciye ulaştıran firmalar tarafından iş birliği ile belirlendiğini ve fiyatların yüksek tutulduğu iddia edilmişti. Aral Oyun’un yüksek fiyattan satış yaptığı ve tüketiciye ulaşımda faaliyet gösteren firmalarla birlikte yeniden satış fiyatını düzenleyip yüksek fiyattan satış yapıldığı iddia edilmişti.

Yüksek Fiyat ve Danışıklı Dövüşe Devlet Müdahalesi

Bu kapsamda haklarında soruşturma açılan şirketler savunmalarını Rekabet Kurulu’na sundu. Savunma yapan firmalar arasında Doğan Müzik Kitap, Vestel, Bimeks, Türk Philips Ticaret, Teknosa, Gold Vatan Bilgisayar, MS İstanbul, LG, Aral Oyun gibi sektörün dev firmaları yer almakta.

Teknosa Genel Müdürü Bülent Özcan; Türkiye’deki büyük mağazacılık sektöründe yüzde 7,5 payları olduğunu dile getirerek fiyatlara müdahale güçlerinin olmadığını belirtti. “Binlerce satış noktasında büyük bir rekabet var” dedi. Gold Teknoloji ise savunmasında, Aral Oyun için sadece stand tahsis ettiklerini fiyatlara karışmadıklarını bildirirken, Doğan Müzik Kitap ise oyun satışlarının çok düşük olduğunu ifade ederek savunmasını gerçekleştirdi. Vatan Bilgisayar’ın sahibi Hasan Vatan ise savunmasında ucuza satarak hala kazanabildiklerini iddia ederek, maliyetlerinin piyasaya göre düşük olduğunu dile getirdi. Ayrıca bu pazarda güçlü bir rekabetin olduğunu da sözlerine ekledi.

Bununla birlikte piyasada görülen “tek tip fiyat” uygulamasından vatandaşlar muzdarip. Rekabet Kurulu’na durmadan şikayet geldiği bildirilirken; kurulun söz konusu firmalar hakkında nasıl bir yaptırım uygulayacağı merakla beklenmektedir.

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın