ÖSYM’ den Engelliler için Teknoloji Destekli Sınav Önerisi

0

Engelli olan öğrenciler için uygulanan sınavların ABD’ nin bazı eyaletlerinde ve Türkiye’ de incelemeye alan bir araştırmada, görme engelliler için kalem-kağıt sınavları yerine teknoloji destekli sınavlara geçilmesi konusunda öneride bulunuldu. Engelli adaylar için oldukça kolaylık sağlayan teknoloji destekli sınav sistemi, araştırma sürecinde faydaları incelenerek karşılaştırmalar yapıldığı kaydedildi.Türkiye’ de engelli öğrenciler için uygulanan ve tercih edilen sınavların nasıl olduğunu görmek için 2015 yılında ÖSYM tarafından hazırlanan Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı’nın verilerinin incelendiği belirtildi. Yapılan inceleme sonucunda sınava başvuran 2 milyon 46 bin 716 adaydan 5 bin 729’unun engelli olduğu kaydedildi.

Akdeniz Üniversitesi’ nde Eğitim ve Psikolojide Ölçme ve Değerlendirme Kongresi düzenlendi. Kongreye katılan Hacettepe Üniversitesi Yrd. Doç. Dr. Derya Çobanoğlu Aktan, Türkiye Belediyeler Birliği’nde uzman olarak çalışan Mehmet Taha Eser ve Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Görevlisi Gökhan Aksu, ‘Amerika ve Türkiye’ de Engelli Öğrenciler için Yapılan Geniş Ölçekli Sınavların Yasal Sorumlulukları ve Uygulama Yöntemleri Açısından İncelenmesi’ ni ele aldı. İnceleme ve araştırma sürecinde ABD ve Türkiye’ de engelliler için yapılan sınav düzenlemeleri karşılaştırıldı. 

Birçok Kolaylık Sağlanıyor

 Adayların başvurdukları zaman başvurularının kabul edilmesi dahilinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından büyük puntolu soru kitapçıkları veriliyor. Bu uygulamadan yararlanan adaylar, hiç görmeyenlere sağlanan ek süreden faydalanamıyorlar. Engelsiz kişilere göre az göre kişilerin okuma hızlandırında bir yavaşlık söz konusu olacağı için, adaylar dilekçe vererek ek süre isteyebiliyorlar. ÖSYM tarafından yapılan sınavda adayın engelli kabul edilmesi için engel halinin yüzde 40 ve üzerinde olması şartı isteniyor. Engelli adayların kalem-kağıt sınavlarına girmek yerine, teknoloji destekli sınavlardan yararlanmaları gerektiği kaydedildi. 

Uygulamadan faydalanmak isteyen engelli adaylar, başvurularının kabul edilmesi dahilinde birçok kolaylıktan faydalanabiliyorlar. Öncelikle elektronik nitelik taşımayan cihazlarla sınava girebiliyorlar. Görme engeli olan öğrenciler için okuyucu-kodlayıcı, şekilli ve karışık, matematik-coğrafya sorularından muafiyet ve ek olarak 30 dakika fazla süre alma hakkına sahip oluyorlar. 

 

 

 

 

Avatar photo
Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın