Ana SayfaGündemBankalar Birliği Başkanı: Bankacılık Sektörü Güçlü!

Bankalar Birliği Başkanı: Bankacılık Sektörü Güçlü!
B

-

Ziraat Bankası Genel Müdürü ve aynı zamanda Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Hüseyin Aydın bankacılık sektörünün eskiye nazaran çok güçlü bir konumda bulunduğunu kaydetti.

Hüseyin Aydın, global çapta yaşanılan krizlerin Türkiye’yi etkilemediğini belirterek ülke ekonomisinin sağlam olduğuna vurgu yaptı. Türkiye üzerinde oyunlar oynandığını savunan Aydın, ülkemiz hakkında negatif algı çalışması yürütülmekte olduğunu belirtti.

Bankalar Güçlü, Reel Sektöre Destek İçin Yarışıyoruz

Türkiye Bankalar Birliği Hüseyin Aydın; finans sektöründe hangi ürünler, hangi imkanlar varsa bunu reel sektöre, bireylere kullandırmama gibi bir şeyin düşünülemeyeceğini ifade etti.

2001’e geri dönüp bakıldığında bankaların bilançolarının içinde üretime ve istihdama verecekleri payın ne kadar ufak miktarlar olduğunun görülebileceğini belirten Aydın, “Kredilerin bilanço içindeki payına baktığınız zaman o günün bankacılığı ile bugünün bankacılığını ayrıştırırsınız. Dün salt devlete borç veren bankacılıktan, bugün reel sektöre ve bireylere borç veren bir bankacılık sektörüne geldik, bu bankacılığın ülkemizdeki gelişiminin göstergesidir” dedi.

Hüseyin Aydın; bankacılık sektörünün Türkiye’de bulunan mevduattan daha fazla kredi verdiğine dikkat çekerek, kredi verebilmek için mutlaka bilançonun pasifinin de iyi yönetilmesi gerektiğini bu yüzden de halkımızın tasarruf oranlarını artırması gerektiğini bildirdi.

Bugüne kadar, 1994, 2001 ve 2008 krizlerinde bilançonun pasifinin de iyi yönetildiğini belirten Aydın; “Bugün o günlere nispetle daha az sıkıntılı bir süreç yaşıyoruz ve bu süreçleri salt Türkiye’de de yaşamıyoruz. Dolayısıyla Türk bankacılık sisteminin bunu yönetememesi gibi bir durum söz konusu değil ama bireysel anlamda hem bizim taraf, hem reel sektör, hem birey tarafında yanlış yapanlar, eksik yapanlar noksan yapanlar olabilir. Bu yanlışları gidermek de bizim görevimiz. Bu yanlışlıkların yüklerini ülkenin makro bilançosuna bir zarar getirmeden nasıl çözeriz, bunun derdinde olmalıyız” dedi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,386TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol