3. Havalimanının Hava Trafik Kontrol Kulesi’nin inşasına başlandı. Kaba inşaatı 2017 mayıs ayına tamamlanacak olan kulenin maliyeti 50 milyon Türk lirası civarında olacak.

Kulenin tasarımcı firmaları Pininfarina ve Aecom. Kule lale figürlü tasarımıyla 2016 mimarlık ödülüne layık görüldü. Temel atma törenine Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan da katıldı.

Bu Kule Bile Tek Başına Prestij Projesi Niteliğindedir

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan yaptığı açıklamada 3. Havalimanının dünyanın en büyük havalimanı olduğunu, İstanbul’a ayrı bir değer katacağını belirtti. Ayrıca kulenin dünya çapında ödüle layık görüldüğünü belirterek, ” Sadece bu kule bile dünyanın prestij eserleri arasında yer aldı.” dedi.

Kulenin maliyetinin 50 milyon lira civarında olacağını belirten Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan, “Ortasında dünya havacılığı havalanıyor. Türk insanı o dünya havacılığına sarılıyor, uçuruyor. Coğrafyamızın hava trafiğini buradan kontrol edeceğiz.” dedi. Havalimanının yapıldığı alanla ilgili konuşan bakan Aslan, bataklıktan böyle bir prestij projesine gelindiğini belirtti. “Önümüzdeki yıl çalışan sayısı 30 bine çıkacak.” diyen Aslan yeni istihdamın ışıklarını yaktı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nden Gayrettepe-Havalimanı metrosunu aldıklarını dile getiren Ahmet Aslan, yapmak için Bakanlar Kurulu kararı çıkardıklarını belirtti. “Yatırım projesi başlattık.” diyerek yeni işler yapılacağının sinyalini verdi.

Türk Hava Yollarına büyük iş düştüğünü belirten Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Aslan; dünyanın en büyük havalimanında 26 Şubat 2018’de ilk fazı gerçekleştirirken sizin de hazırlıklarınızı tamamlamış olmanız gerekiyor diyerek Türk Hava Yollarına seslendi. Havalimanının 26 Şubat 2018’de 3 pisti ile birlikte hizmete gireceği bildirildi.

Bankacılık sektörünü yakından takip eden Orhan Babaeski, bankacılık kariyeri alanında yaptığı araştırmaları içerikselleştirmeyi sever. Güncellemeler ve banka haberlerini yakından takip eden Orhan, kendi yorumlarıyla birlikte gelişmelerden haberdar olunması için içerikler hazırlar.

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın