Ana SayfaGündemBankaları Uyaran Uyarana; Bir Uyarı da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den Geldi!

Bankaları Uyaran Uyarana; Bir Uyarı da Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’den Geldi!
B

-

Bankacılık sektörünün aktörlerinin uyguladıkları faiz ve masraf politikası vatandaş tarafından tepkiyle karşılanmakta. Bu tepkinin yansımaları da siyasetçiler üzerinde baskı oluşturuyor. Bu konuda bankalara bir uyarı da Bakan Zeybekçi’den geldi.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi; “Tefeci mantığı ile çalışan bankalara gereğini yapacağız.” dedi. Bankaların yüksek faizli kredi vermeleri, yeterli miktarda taşınmaz mala sahip olmayan esnafın, küçük ve orta büyüklükteki işletmelerin, yeteri kadar kredi alamamaları günümüzde epey gündeme gelmiş ve bankalar Başbakan Binali Yıldırım tarafından uyarılmıştı.

Kendisine Çeki Düzen Vermeyen Bankaya Gereğini Yapacağız!

Bankaların günümüz ekonomisini ilerletmeye, yükseltmeye çalışmadığı; aksine sallantılı dönemden yararlanmaya çalışarak, fırsatçılık yaptığı iddia ediliyor. Bankaların bu tutumuna karşı çıkan ve bunu dile getiren isimlerden biri de Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi oldu. Nihat Zeybekçi yaptığı açıklamada bankaların fırsatçılık yaptığını belirtti. İhtiyacı olan bir şirkete finansman sağlarken yüksek oranda kredi uyguladıklarını, şirketlerin zor dönemlerinden yararlanarak zafiyetlerinden faydalanma girişimi içinde olabildiklerini dile getirdi.  Bakan Zeybekçi ,”Bunun gereği yapılır; bunun gereğini yapacak, bankaları denetleyecek bağımsız kurumlar var.” diye sözlerine ekledi. Ekonomide söz sahibi olan şirketlere böyle bir müdahaleyi uygun görmediğini belirterek, hükümet olarak da buna izin vermeyeceklerini söyledi.

Nihat Zeybekçi Merkez Bankası’nın bu ay faiz indirimine gitmemesi ile ilgili olarak ise, bunun bir daha faiz indirimi olmayacağı anlamına gelmediğini belirtti. Merkez Bankasının enflasyonu ve ekonomiyi iyileştirmeye yönelik hamleler yapabileceğinin altını çizdi.  Bakan Zeybekçi; ekonomideki gelişmelerle, yapısal reformlarla, enflasyonun düşmesiyle, büyümenin artmasıyla Merkez Bankası’nın uygulayacağı yeni politikalar olabileceğini sözlerine ekledi.

En güncel banka iş ilanlarını takip etmek ve sektörel blog içeriklerinden anında haberdar olmak için Instagram’da bizi takip edebilirsiniz.
www.instagram.com/bankaciyim

Merak ettiklerini sormak için:

Yorum alanını doldurun.
Lütfen adınızı buraya yazın

Aramıza Katılın

48,216BeğenenlerBeğen
11,397TakipçilerTakip Et
44TakipçilerTakip Et
2,385TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol